Рецепти с лозови листа

Пресните лозови листа са богати на витамини и минерали.

Сега е моментът да се ядат пресни и да се консервират за зимата

Преди готвене се попарват с вряла вода

В момента лозовите листа са най-свежи и богати на полезни вещества. Освен това са млади и крехки, затова са подходящи да се готвят и консервират. Колкото по-„възрастни“ и големи са, толкова са по-жилави.

Листата и приятно киселите „мустачки“ на лозата могат да се консумират и сурови, но най-вкусни са за приготвяне на традиционното ястие сарми, добре познато в нашия географски район. Те могат да бъдат постни – с ориз, булгур, леща, или с месо – кайма, цели парченца. Готвенето им е бавно, защото първо се приготвя плънката, а после всяка сармичка се завива поотделно. Има и мързелив вариант – редят се на пластове листа, плънка, пак листа и т.н., най-отгоре се завършва с листа. 

Важно правило е преди готвене листата да се попарят с вряла вода, за да омекнат и да могат да се завиват. Това е един от продуктите, много подходящ за замразяване. Ако ще ги слагате във фризера, също трябва да ги бланширате предварително за 2-3 минути, да ги отцедите и да ги изчакате да изстинат. Навиват се по десетина на рулца и се слагат в найлоново пликче.
Лозовите листа могат да се консервират и в буркани – със или без изваряване. Във втория случай се заливат с разтвор от 5 с. л. сол на 1 л изворна или преварена вода. Предварително се навиват на ролца, които се връзват с конец и се подреждат изправени в буркана. Съхраняват се на хладно, сухо и тъмно място. Преди готвене се накисват във вода, за да се обезсолят, и се сваряват за 5 минути, за да станат още по-крехки. Стар бабешки метод за запазване на листата за зимата е осоляването – нареждат се едно върху друго 20-ина листа с лъскавата част надолу, като всяко се посолява. Накрая цялата купчинка се завива във вестник, притиска се с нещо тежко и се слага на тъмно и сухо място. Листата изсъхват, а преди готвене се накисват във вода и после се попарват.   

Супа от лозови листа

Необходими продукти:
15 бр. лозови листа
1 вр. пресен лук
2 скилидки чесън
200 г гъби
1 каф. ч. ориз
1,2 л пилешки бульон (вода)
1 ч. л. червен пипер
1 с. л. масло
2 с. л. олио
сол, джоджен, магданоз
За застройката
1 жълтък
2-3 с. л. кисело мляко

Начин на приготвяне:
Нарязваме на ситно лозовите листа и зеления лук. Задушаваме ги в тенджера с олиото. Поръсваме с червен пипер и сух джоджен. Наливаме около 1,2 л пилешки бульон или вода. Като заври, добавяме ориза и оставяме на слаб огън до готовност на ориза. Преди да отстраним от котлона, слагаме маслото, посоляваме и поръсваме с нарязан магданоз. По подобен начин може да се направи супа от спанак, киселец, коприва и други зелении. По желание може да се направи застройка от жълтък и кисело мляко.

Сарми от леща и ориз

Необходими продукти:
30 бр. лозови листа
0,5 ч. ч. леща
0,5 ч. ч. ориз
1 вр. пресен лук
2 вр. магданоз
1 вр. пресен джоджен
2 домата
3 картофа
олио
сол, черен и червен пипер

Начин на приготвяне:
Накисваме почистената леща в студена вода за 4-5 часа. В олиото задушаваме настърганите картофи, магданоза, нарязан с дръжките, и джоджена. Прибавяме настърганите домати. Щом клокне, сипваме измития ориз, черния и червения пипер. Сваряваме лещата за около 20 минути. Изсипваме я към горната смес, посоляваме, разбъркваме хубаво и свиваме стегнати сармички с предварително попарените в подсолена вряща вода за около 2-3 минути лозови листа. Нареждаме сармите плътно в тенджера, заливаме ги с 1,5 ч. ч. вода, малко олио и захлупваме с чиния. Варим около 1 час на тих огън. 

Лозови сарми с булгур

Необходими продукти:
1 ч. ч. булгур
2 яйца
1 ч. ч. натрошено сирене
1 каф. ч. олио
1 глава лук
1 каф. ч. доматен сок
1 ч. л. червен пипер
сол, черен пипер, джоджен, копър, магданоз
лозови листа

Начин на приготвяне:
В олиото се задушават ситно нарязаният лук и булгурът, предварително накиснат за 20 минути във вода и отцеден. След като изстинат, се слагат яйцата и настърганото сирене, червеният пипер и другите подправки. Във всяко листо се слага по 1 ч. л. от сместа и се завиват сармите. Нареждат се в тенджера, сипват се доматеният сок и 2 ч. ч. вода. Сармите се притискат с чиния и се варят на тих огън. Поднасят се с кисело мляко.

Месо с лозови листа

Необходими продукти:
1 кг свинско или пилешко месо
50 бр. лозови листа
3 вр. пресен лук
3 вр. джоджен (пресен)
сол, черен и червен пипер

Начин на приготвяне:
Месото се нарязва на едри хапки, лукът и джодженът – също. Объркват се заедно със солта, червения и черния пипер и се оставят за една нощ в хладилника. Съдът, в който ще се готви на другия ден – по-дълбока тава или гювеч, се намазва с олио. Листата, попарени с вряла вода, се нареждат по дъното и стените с лъскавата част надолу. Върху тях се слага овкусеното месо. Отгоре пак се завива с листа. Сипва се 0,5 л вода и се захлупва с капака или фолио. Пече се на 170 градуса около 1 час след завиране на течността. Накрая се махат горните листа и се запича още малко. Листата също се ядат.

Хит на седмицата

Задушено свинско в лозови листа

Необходими продукти:
600 г свинско бонфиле
15-20 лозови листа
магданоз, копър, девесил
сол, черен пипер
1 каф. ч. олио

Начин на приготвяне:
Нарязваме свинското месо на хапки и го посоляваме. В намазана с олио тава или йенска тенджера поставяме 1 ред лозови листа, предварително измити и попарени с вряща вода. Стремим се да покрият дъното и стените на съда. Върху тях поставяме месото и го поръсваме с черен пипер, нарязаните магданоз, копър, девесил, олиото и 1 каф. ч. вода. Похлупваме или завиваме с фолио и печем на 200 градуса. Месото се яде с гарнитура по желание. Долните листа също могат да се нарежат като гарнитура. Същото ястие може да се приготви с кайма, тогава се пече по-малко време.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме