Подарената власт лесно се губи

Ще гледаме умеят ли гербаджиите и социалистите да губят количество, но да печелят качество

Антон Хекимян беше вкаран в ролята на Цецка Цачева на президентските избори през 2016 г.

Отминаха местните избори-2023. Не донесоха впечатляващи изненади, не дадоха на народонаселието основания за оптимизъм. Не са голям процент доволните от убедителното второ място на ДПС. То увеличава присъствието си в обезбългаряващите се селища.

Както обикновено след битките за местното управление, повечето партийни шефчета ще открият някакви съществени или мижави основания да се похвалят с успехи.

На кандидатите от ППДБ беше подарено голямото предимство коалицийката им да има в ръцете си изпълнителната власт наред с мощна парламентарна опора. Избирателят винаги се впечатлява от такава видимост за сила, това винаги добавя гласове за съответните листи. Към тези бонуси е уместно да се добави и удобният за „променливите“ скандал около машините за гласуване.

Моделът е известен, изпробван е у нас в мероприятието „партийната книжка на Стефан Софиянски“, пуснато тъкмо дни преди гласоподаването. Уж насочено срещу кандидатурата на този политик, нескопосното, но шумно скандалче естествено сработи в полза на набедения.

Той спечели убедително, сините симпатизанти се юрнаха на горещи глави към урните. Скоро обаче го разлюбиха и обявиха за „Мафиянски“, въпреки че съд постанови неговата невиновност.

И Бойко Борисов печелеше от мероприятията „Барселона“ и „Пачки и кюлчета“, но умерено, защото бяха от по-различен десен и продължиха твърде дълго.

И сега спечелиха Васил Терзиев и други от листите на ППДБ, наивници, възмутени от коварния петъчен номер, се стекоха да подкрепят потърпевшите от Промяната.

Тук е редно да се отбележи, че в активните мероприятия винаги трябва да има и нещо вярно, около което да се спретне манипулативният разказ. Машинното гласуване изначално си беше компрометирано преди всичко поради отхвърлянето му в целия Евросъюз, но не само. И ако в мероприятията срещу Софиянски и Борисов не се установи нищо съществено, в последното има.

Следва да се изяснят важни въпроси, предизвикани от справката на ДАНС. Например свързаните с действията около въпросните машини и снимките на кодове от страна на зам.-министър, а не е изпълнено от министъра на електронното управление с личен подпис на удостоверението за сертифицирането им, както е записано в постановлението на ВАС.

Подозрително се мълчи около информацията, че министърът на електронното управление Александър Йоловски е притискан от Кирил Петков и депутата от ДБ Божидар Божанов, за да може през обществени поръчки 640 млн. лв. да стигнат до „едни хора“.

Професорът по конституционно право в СУ Пламен Киров казва в „Труд news“: „Дошло е времето да бъде написан добър нов Изборен кодекс, тъй като този и без това е кръпка върху кръпка неговите основни нормативни решения не са дотам добри.“ Този е моментът да се премахне окончателно и кръпката машинно гласуване.

Васил Терзиев очевидно има повече шансове да стане кмет. Преднината му от първия тур е доста значителна, макар и не съвсем сигурна. Може с голяма вероятност да се очаква, че веднъж гласувалите за него ще повторят избора си. След отпадането на Хекимян мнозина от столичния седесариат, както и много от гласувалите за коалицията ГЕРБ-СДС ще му сложат рамо.

След като евентуално бъде избран, проблемите на Терзиев тепърва ще станат сериозни и системни. Нарекли са се партиите от не-коалицията евроатлантици, но вътревидовата конкуренция в живата природа обикновено е по-остра от междувидовата. Особено сред човешкия вид. Особено в днешния политически живот у нас, в който се дирят силни ръце, а не умни глави.

Почти всичко от придобитото от ПП-ДБ им е подарено наготово. Затова и не го ценят, а само си приписват големи части от него. Подарената власт лесно се губи обаче. За да спечели Терзиев в София убедително, кандидатът на ГЕРБ трябваше да загуби с много. Катастрофално, като вземем предвид броя на гласовете, получавани преди от Борисов и после Фандъкова. Но очаквано.

„Ще победи по-високият“ пише в „Труд news“ на 13.10. т. г.: „ Политическият профил на Хекимян е едностранен; не е избор на гербаджийския елит; неясна изненада е за столичните избиратели и конкретно за тези на ГЕРБ-СДС; не е съвсем българче и софиянче. Предизвиква прохлада към него въпросът, защо точно той е харесан от Бойко Борисов. Не може да убеди любопитните, че е моментно хрумване, а не старата схема за сътрудничество.“

Антон Хекимян беше вкаран в ролята на Цецка Цачева на президентските избори през 2016 г., Тогава задачата беше да бъде избран американският кандидат Румен Радев, а сега актуалната им симпатия Васил Терзиев. Без този ход на ГЕРБ резултатът несъмнено щеше да е съвсем друг.

Правителството тип сглобка е зле скроено, но доста здраво зашито и крепено през парламента. Иначе бързо ще се килне, а после и падне в пълна управленска немощ. ППДБ вече бяха на власт и с трясък се провалиха. Загубиха доверие, а то, както и животът, се губи веднъж. Лесно намерил, лесно и губиш. Гласоподавателите след това загубиха илюзиите си, свързани с тях.
Както в голяма степен и в ГЕРБ. Защото ръководството и много добре знаеше какво може да произведат в нов кабинет харвардските головодници, въздухари и напълно безотговорни лъжци. И въпреки очевидния резултат ги понесоха на гръб. Както заявиха при създаването на кабинета „Денков“, до 5% да падне подкрепата ни, пак трябва да го има това правителство.

Е, още не са стигнали дотам, но изглежда са на път. Може би затова, доловил неприятния гъдел, Бойко Борисов казва сега: „За мен сглобката не съществува, след неделя ще мислим какво да правим“. Но доскоро повтаряше, че не ГЕРБ ще разтури сглобката.

ГЕРБ за първи път от 18 години губи и водещата си позиция в общината. Губят и важни позиции на районни кметове в София. Загубата на равновесие би могла да ги придвижи отново към движение.

„Възраждане“ събра гласове каквито реално можеше да получи. Като за пръв път в местната власт е успех, подсказващ развитие. Във Варна ги знаят отблизо в местната власт, затова имат най-добрия резултат. В други селища партията за пръв път се появява с листа за местна власт. Но начело с депутат, за който е очевидно, че пак ще се върне в София.

Затова гласовете им за листите за общински съветници са повече от тези за кметските. Резултатът на партията определено е окуражаващ, тъй като е знак за вкореняване и позволява развитие. Бавно, но сигурно. Ако междувременно другите не успеят да превербуват общинските u съветници...

На 29 октомври софиянци наказаха за сглобката ГЕРБ-СДС и ППДБ с активност от 35,9%, на 2 април 2023 г. на изборите за парламент активността в столицата беше 42,9%. Несъмнено двете партии в управлението губят електорална тежест. Да видим умеят ли да губят количество, но да печелят качество.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи