Роналд Рейгън - най-странният президент на САЩ

Рейгън и Горбачов подписват първия договор за ограничаване на ядрените оръжия.

Човекът епоха

От син на обущар, се издига до държавен глава на най-богатата страна в света

Бившият актьор управлява Щатите по време на Студената война

В историята на САЩ Роналд Рейгън с право заема място до фигури като Джордж Вашингтон, Ейбрахам Линкълн и Франклин Рузвелт. Той поставя началото на ера на национално възраждане и изразява намеренията си да превърне страната в „лъч светлина за онези, на които им липсва свобода“. Най-важният външнополитически въпрос от президентството му е Студената война. След като нарича Съветския съюз „империя на злото“, Рейгън стартира програми за увеличаване на производството на оръжия и укрепване на военните сили на страната.

Роналд Рейгън е роден в отдалечена провинция, в град Тампико, Илинойс, в семейството на дребен търговец на обувки, който пие много и често губи работата си. Предците му идват от Ирландия и са пламенни католици. Самият Рони принадлежи към протестантската църква, която прилича повече на тоталитарна секта. Той е истински мракобесник, затънал в предразсъдъци и суеверия. Иначе младежът изглежда като обикновен хлапак. Представителен, чаровен, дори красив. Обича спорта, особено американския футбол. И като човек на изкуството, става спортен коментатор.  

Героичен ореол

През 1926 г. Роналд Рейгън поема първата си работа като спасител на река Рок в Ловел Парк, близо до Диксън, където спасява 77 живота, като изважда давещи се хора… с пръчка. Освен това е почти истински каубой. Снима се в много уестърни, но не печели голяма актьорска слава. От павилионите на Warner Bros  Рейгън не само прекрачва в коридорите на властта, но и взема със себе си натрупания си багаж: ораторски умения и способност да изиграе всяка емоция пред публика. Той изпълнява предимно поддържащи роли. Бързо му е определена жанрова ниша: добродушен, искрен, „естествен човек“. По време на войната остава в страната и участва във военни филми, а по-късно обича да говори за себе си като за войник, който „се е върнал у дома от фронта“. Нещо като Рамбо.

Като президент, бившият актьор успява да направи много за държавата. Той показва на американците, че могат да разчитат не само на себе си, но и на правителството. Намалява много данъци, освобождава заложници в Иран и пише дневници от своето президентство, които стават бестселъри.

Роналд Рейгън е първият сред американските президенти в много отношения. Той е първият разведен държавен глава на Щатите, единственият президент, който преди това е ръководител на синдикат, най-възрастният държавен глава. Когато напуска поста през 1989 г., е на 77 години. Сега този рекорд се държи от Джо Байдън.

Рейгън и Горбачов подписват първия договор за ограничаване на ядрените оръжия.

На 1 септември 1983 г. южнокорейски Боинг 747 е свален в небето над Сахалин, докато прелита над територията на СССР. На борда му има 269 пътници. Роналд Рейгън, след като научава за гибелта на лайнера, нарича инцидента „престъпление срещу човечеството, което никога не трябва да се забравя“. Вашингтон има свой план за действие срещу съветската противовъздушна отбрана, тъй като американският конгресмен Лари Макдоналд, темпераментен антикомунист и многообещаващ политик, загива в катастрофата. Държавният глава на Щатите обаче бързо забравя за бедствието и не прави резки движения. Защо му трябва да се суети, ако Горбачов ще дойде на власт в СССР след 2 години?

Фен на Рамбо

Всяка политическа система има нужда от своите герои. Рамбо става най-важният американски супергерой за милиони хора. Имиджът му е култивиран с помощта на Роналд Рейгън. „Рамбо II“ е меко казано спорен филм. От една страна, той е номиниран за „Оскар“ в категорията за специални ефекти, от друга, лентата получава три номинации за наградата "Златна малинка" (за съмнителни постижения в областта на киното): за най-лош актьор (Силвестър Сталоун), за най-лош сценарий (Джеймс Камерън) и като най-лош филм на годината. Междувременно Рейгън много харесва филма, който нарича Рамбо символ на американската армия. Джон Джеймс заема особено място в световното кино и пръските от вълните на задграничния култ стигат чак до Русия. Почти всички хлапета в  провинциалните руски градове си играят на „Рамбо“.

Рейгън е филмов актьор и киноман и открито признава любовта си към „най-важното от изкуствата“ и дори използва цитати от филми в политическите си речи. Президентът харесва „Завръщане в бъдещето“ толкова много, че използва препратка към филма на Земекис в своето обръщение към нацията от 1986 г.: „И както казват в „Завръщане в бъдещето“: „Където отидем, няма да имаме нужда от пътища.“

Нестандартни шеги

Рейгън е известен с изключителното си чувство за хумор. Често то е част от обикновена актьорска игра, с която той е свикнал: Президентът обича да вижда как хората се наслаждават на шегите му. Той дори има запазена фраза, която често използва: „Наредих в случай на заплаха за националната сигурност да ме събудят по всяко време на деня, дори ако съм на заседание на правителството.“

Хуморът му понякога дори шокира не само Америка, но и цялото човечество. Така например американският президент се „отличава“ на 11 август 1984 г. по радиото на живо. Без да знае, че предаването вече върви в ефир, той проверява микрофона с фразата „Уважаеми сънародници! Имам удоволствието да ви съобщя, че току-що подписах документ, който завинаги ще постави Русия извън закона. Бомбардировката ще започне след пет минути”. Тази шега почти довежда до Трета световна война.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения