Рецепти за след празници: Оставете пържолите във фризера

Зимните зеленчуци също като летните са богати на витамини и фибри.

Зеленчуци, нискомаслени и пълнозърнести храни ще помогнат да разтоварите организма

Печете и варете на пара, вместо да пържите

Коледно-новогодишните и януарските празници предразполагат към обилно хапване и пийване, а заедно с това – към натрупване на излишни килограми. Добре е да минете на по-разтоварващ хранителен режим, който включва повече зеленчуци и плодове, салати, постни ястия, кисело мляко и извара (последната е много полезна за черния дроб). За известно време оставете пържолите във фризера, купете диетичен хляб вместо бял или питка. Пърженето, за което се използва доста мазнина, също забравете. Гответе на пара, варете, печете – има достатъчно рецепти за тези кулинарни технологии. 

Диетолози посочват 10-те зимни зеленчука, които са най-полезни за организма. Те са богати на витамини и други полезни вещества и имат малко калории.

Един от тях е кейлът, който отскоро се появи у нас и все още не е познат на повечето домакини. Този зеленолистен зеленчук е от семейството на брюкселското зеле, броколи, обикновено зеле и карфиол. Има вкус, естествено, на зеле. Много е богат на витамини, антиоксиданти и минерали.

Брюкселското зеле, освен другите си полезни вещества, съдържа много витамин К, който играе роля в съсирването на кръвта. Съдържа специален антиоксидант, помагащ при диабет.

Листното цвекло (наричано още спанаково или манголд) има малко калории и много антиоксиданти. Широките му листа съдържат вещества, които намаляват риска за сърцето и съдовете.

Пащърнакът, който използваме основно за супи, има впечатляващо количество фибри, които влияят благоприятно на обмяната и намаляват риска от рак на гърдата.

Безспорно един от най-здравословните зеленчуци е спанакът, който съдържа калций и желязо и заздравява костите. Жълтата ряпа е богата на витамин С и калий. Важна е за понижаване на кръвното налягане. Червеното зеле намалява риска от сърдечни болести и някои видове рак. Добри съюзници в борбата с рака са и репичките. Магданозът пък стимулира мозъчната дейност. Затова наблягайте на салати с тези зеленчуци, слагайте ги смело в ястията и ще се радвате на добро здраве.

Салата от леща и кускус

Необходими продукти:
180 г варена леща
90 г кускус
1 домат
1 стрък пресен лук
3-4 маслини
2 с. л. лимонов сок
1 вр. магданоз
1 с. л. зехтин
сол, черен пипер

Начин на приготвяне:
Накиснете кускуса според указанието на опаковката и го оставете настрана да изстине. Сложете го в съд за салата. Добавете към него варената леща (студена), нарязания домат, лука, магданоза и нарязаните маслини без костилки. Разбъркайте всичко. Пригответе заливката за салатата като смесите сол, черен пипер, лимоновия сок и зехтина. 

Мусака от зелен фасул

Необходими продукти:
1 кг зелен фасул или 2 буркана консервиран
2 моркова
2 глави лук
2 сварени картофа
3 домата (може от консерва)
1 вр. магданоз
джоджен
1 каф. ч. олио
1 ч. л. червен пипер
сол
За заливката
1 кофичка кисело мляко
3 яйца
3 с. л. брашно
1 щипка сода
сол
40 г масло

Начин на приготвяне:
Ако зеленият фасул е пресен, се нарязва на парчета и се сварява в подсолена вода. Ако е консервиран, се използва направо. Нарязаният лук, настърганите моркови, нарязаните на кубчета сварени картофи се задушават в олиото. Слагат се червеният пипер, доматите и зеленият фасул. Всичко се разбърква, овкусява се с подправките и сол на вкус и се изсипва в тава за печене. Залива се с водата от фасула, така че зеленчуците да се покрият. Пече се на умерена фурна, докато течността почти изври. Изваждаме и слагаме заливката от разбърканите кисело мляко, яйца, брашно, сода и сол. Отгоре поставяме парченца масло и запичаме повторно до розово. Поднасяме с кисело мляко. 

Гъби с ориз и праз

Необходими продукти:
400 г гъби
200 г ориз
2 стръка праз лук
50 мл олио
1 с. л. чубрица
сол, черен пипер, магданоз

Начин на приготвяне:
Нарежете гъбите на едри полумесеци и ги задушете в дълбок тиган с мазнина. Към тях прибавете нарязания на ситно праз. Задушете за 10 минути. Почистете и измийте ориза и го сложете при гъбите и праза. Налейте около 200 мл вода и оставете да къкри, докато оризът набъбне. Овкусете с черния пипер, солта и чубрицата. Преместете в тава, долейте вода (съотношението ориз-вода е 1:3) и печете на 180 градуса, докато течността изври. Ако оризът още не е готов, сипете още малко вода и върнете във фурната, докато се сготви. Сервирайте ястието поръсено с магданоз.

Каша от праз със зелев сок

Необходими продукти:
5-6 стръка праз
1 домат или 2 с. л. доматен сок
1 ч. л. червен пипер
3 с. л. брашно
3 ч. ч. зелев сок
1 дафинов лист
черен пипер
1 каф. ч. олио
2 с. л. вино или 1 с. л. оцет

Начин на приготвяне:
Нарязваме праза и го задушаваме в олиото. Добавяме брашното и червения пипер, след това домата и заливаме със зелевия сок. Слагаме подправките и оставяме ястието да ври на тих огън, като често го бъркаме, за да не загори. Накрая се сипва виното или оцетът и, ако е необходимо, се добавя още малко брашно, за да се сгъсти. 

Хит на седмицата

Печена риба в сметанов сос

Необходими продукти:
4 филета от риба
3 глави лук
2 моркова
2-3 картофа
1 вр. копър
1 лимон
1 ч. ч. зеленчуков бульон
60 г масло
1 с. л. доматено пюре
1 с. л. горчица
250 г заквасена сметана
сол, черен пипер

Начин на приготвяне:
В маслото се задушават лукът, картофите и морковите, нарязани на кубчета. Сипваме зеленчуковия бульон и задушаваме до полуготово. Объркваме зеленчуковата смес с доматеното пюре, горчицата и сметаната и я сипваме на дъното на тава за печене или йенска тенджера. Рибата, стояла 2 часа със сол и поръсена с лимон, се нарежда в тавичка върху зеленчуковата смес. Печем 15-20 минути на силна фурна (200-220 градуса). Преди поднасяне поръсваме обилно с копър. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме