Есенни рецепти: Празът – елегантният братовчед на лука

Празът присъства на трапезата предимно през есента и зимата, макар че го има цяла година.

Ароматът му е много по-деликатен и сладък

Държи се на тъмно и прохладно място

Празът е познат по нашите земи и из цяла Европа от много векове. Идва от Централна Азия през Египет и древния Рим. Той е едно от растенията, които заселниците занасят в Америка. Принадлежи към семейството на лука и чесъна, но ароматът му е много по-пречистен и деликатен, а консистенцията – по-нежна. Може да се яде суров - в салата, да се вари на супа (известната френска супа Вишисоаз), да се задушава в яхния, да се пече на фурна и панира. В последните два случая трябва първо да се бланшира във вряща подсолена вода, защото е изграден от твърди влакна, които омекват трудно. Освен това бланширането премахва острата миризма – за тези, на които им е неприятна.

Празът се използва и за постни, и за месни ястия. Добре познати са класическите праз с ориз, баница с праз, свинско с праз. Тъй като съдържа доста вода, този зеленчук не е подходящ за замразяване и консервиране. Можете да го съхранявате в хладилник или на тъмно и прохладно място. По-дълго време ще изтрае този, който не е с подрязани коренчета и изчистени външни листа, затова стъблата се почистват непосредствено преди готвене.

Ползите от този зеленчук са много. Той се преработва по-лесно от организма в сравнение с обикновения лук. Експерти смятат, че предпазва от рак на стомаха и от образуване на съсиреци в кръвоносните съдове. Добра храна е за бременните, защото съдържа много фолиева киселина. Помага на съпротивителните сили на организма и за по-бързото зарастване на рани.

Френска супа Вишисоаз

Необходими продукти:
3 стръка праз
1 глава лук
50 г масло
500 г картофи
900 мл зеленчуков бульон
2 ч. л. лимонов сок
1 щипка индийско орехче
1 дафинов лист
1 жълтък
150 мл готварска сметана
сол, черен пипер, кориандър

Начин на приготвяне:
Маслото се загрява и в него се задушават ситно нарязаните праз и лук около 5 минути. Прибавят се картофите на кубчета, бульонът, лимоновият сок, индийското орехче, кориандърът (1-2 щипки) и дафиновият лист. Поръсва се със сол и черен пипер. След като заври, се оставя да къкри 30 минути. Охлажда се, маха се дафиновият лист и се пюрира. Връща се отново на огъня. Жълтъкът се смесва със сметаната и се изсипва в супата. Разбърква се внимателно – да клокне. Поднася се охладена.

Кавърма със свинско и праз

Необходими продукти:
1 кг свинско месо
6 стръка праз
2 зелени домата от туршия
2 с. л. доматено пюре
1 каф. ч. червено вино
1 щипка захар
мазнина
сол, черен и червен пипер, чубрица

Начин на приготвяне:
Нарязваме месото на хапки и го запържваме в мазнината – олио или мас. Изваждаме го в чиния, а в същата мазнина задушаваме нарязания на 2-3 см парчета праз. Прибавяме доматеното пюре, подправките и нарязаните зелени домати. Наливаме малко вода и виното и връщаме месото в тенджерата. Готвим на бавен огън, докато остане на мазнина. Готовото ястие може да се поръси с нарязан на ситно магданоз.

Праз с ориз и маслини

Необходими продукти:
3 стръка праз
1 ч. ч. ориз
4 с. л. настъргани домати
18 маслини без костилки
1 кубче бульон (по желание)
1 ч. л. червен пипер
сол, черен или бял пипер
по 2 с. л. олио и масло

Начин на приготвяне:
Празът се нарязва на шайби по 1 см, маслините на по 3. Бульонът се разтваря в 1 л гореща вода. Оризът се измива и отцежда. В дълбок тиган се загряват маслото и олиото, слагат се колелцата праз, леко се посоляват и се готвят, докато омекнат и започнат да придобиват златист цвят. Тогава се прибавя оризът, разбърква се и се слагат червеният и черният пипер. Прибавят се доматите и маслините, разбърква се и след 1 мин. започва да се сипва постепенно горещият бульон, докато оризът го поеме и се сготви. Така зрънцата ще останат цели. Отгоре може да се поръси с магданоз.

Пълнен праз с кайма

Необходими продукти:
3 големи стръка праз
500 г кайма смес
1 яйце
2-3 скилидки чесън
магданоз
100-130 г кашкавал (по желание)
сол, черен пипер
олио

Начин на приготвяне:
Нарежете стъблата праз на парчета с дължина около 6 см. Внимателно извадете вътрешността, за да се получат двупластови тръбички. Вътрешната част нарежете на тънки сламки и ги изпържете до златисто в нагорещено олио. Накълцайте магданоза, чесъна намачкайте. Чукнете яйцето в каймата и разбъркайте. Прибавете магданоза и чесъна, запържения праз, сол, пипер. Разбъркайте всичко. Напълнете плътно праза с каймата. Нагорещете олио и в него за кратко потопете краищата на "тръбичките" от праз, за да се образува твърда коричка на каймата и да не изтича сок. След това намалете котлона и изпържете от двете страни. Оттук нататък има два начина на приготвяне. Единият е да налеете в тиган малко гореща вода или бульон, да затворите съда с капак и когато течността заври, да сложите напълнения изпържен праз и оставите да се задушава в продължение на около 20 минути. Другият е да подредите "тръбичките" в намазнена тава и да ги запечете във фурната, може с настърган кашкавал отгоре. Пекат се на 180-200 градуса 20-25 минути.

Хит на седмицата

Паниран праз

Необходими продукти:
4-5 по-дебели стръка праз
2 яйца
1 каф. ч. брашно
сол, черен пипер
олио

Начин на приготвяне:
Празът се нарязва на големи парчета и се сварява в подсолена вода за 5 мин. Отцежда се добре, потопява се последователно в разбитите яйца и брашното и се пържи до златисто. Изважда се върху кухненска хартия да се отцеди мазнината. Поръсва се с черен пипер, по желание – и с настърган кашкавал.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме