Имам два трудови договора с различни фирми. Скоро се пенсионирам за стаж и възраст. Полагат ли ми се две обезщетения?

Ц. Костов, София

Обезщетението, което работникът/служителят получава при пенсионирането си, се изплаща само по основното трудово правоотношение. То може да се изплаща само веднъж.

Няма основание да се търси обезщетение и от работодателя по допълнителния трудов договор. В този смисъл е практиката на Министерството на труда и социалната политика.

При прекратяване на трудовото правоотношение, след като служителят е придобил право на пенсия за стаж и възраст, той има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутната му заплата за 2 месеца. Ако е бил при същия работодател през последните 10 години от стажа си, обезщетението е в размер на 6 заплати.

Справка: чл. 222 от Кодекса на труда.

За връзка с нас - pravoired@trud.bg

Пазарувай в MediaMall.bg - книги, музика, филми и абонаменти


Тодорова
18.03.2013 03:24:45
0
0

Имам ли право на обезщетение от 6 брутни заплати при 35 години трудов стаж при един и същи работодател но преди 5 години съм била регистрирана към бюрото по труда за около 2 месеца?

victor_58
27.03.2014 11:24:26
0
0

Кога имам право на 2 брутни заплати-към дата на пенсиониране или към датата на получаване на разпореждането за пенсиониране?

РЕГИСТРИРАЙ СЕ

Нямаш
профил?

Запомни ме Забравена парола