Търсят 28 млн. лв. възстановяване на „Бузлуджа“

Паметникът „Бузлуджа“ днес. Държавата е дала над 14 милиона лева.  Снимката е на групата „Паметникът Бузлуджа“ във фейсбук.

Паметникът е емблематичен обект на модернизма в Европа

„Чинията“ в планината привлича с архитектурата си постоянен интерес в страната и чужбина

Паметникът е построен за 7 години

Общината в Казанлък търси 28 млн. лв. средства за възстановяване на монумента „Бузлуджа“. Дейностите са заложени в концепцията за интегрирани териториални инвестиции, а за финансиране ще се кандидатства с проектно предложение пред програмата „Региони в растеж“, съобщиха от местната администрация. Целта е паметникът да бъде опазен и да се превърне в средище за културни събития, съвременно изкуство, различни форуми. По проекта общината ще работи съвместно с областната администрация в Стара Загора, тъй като монументът е частна държавна собственост. А от три години има статут и на архитектурно-строителна и художествена недвижима ценност от национално значение.

Монументът е издигнат по времето на социализма като дом-паметник на Българската комунистическа партия. Мястото е избрано, тъй като на връх Бузлуджа /днес – Хаджи Димитър, б.р./ през 1891 година е учредена социалдемократическата партия.

Строителството на паметника е започнало през 1974 г. и е продължило 7 години. Самият паметник е с авангардно и сложно строително-архитектурно изпълнение. Заради външния му вид още тогава започват да го наричат „летящата чиния“. Днес „политическото минало“ на монумента е избледняло и не вълнува младите поколения, както и хората на изкуството. Този паметник на културата е сочен за един от емблематичните обекти на модернизма в Европа, привлича нестихващ интерес на туристи и културни деятели от страната и чужбина. През годините възникваха много предложения за възстановяването му, бе създадена и фондация „Проект Бузлуджа“ за набиране на средства.

Към момента обектът е в много тежко състояние. След промените през 1989 г. са демонтирани остъкленията и медното покритие на паметника, след което той е оставен на капризите на природата в планината. От 2015 г. досега са извършени множество предпроектни проучвания. По носещата конструкция няма невъзстановими увреждания, уточниха от общината.
В концепцията на община Казанлък са залегнали още изграждане на индустриален парк и туристически подобрения на язовир „Копринка“.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони