Тъпчат контрабандни цигари в хлябове (обзор)

Трафикантите използвали хитър метод да скрият стоката си, но и той била разкрит от митничари.

Разкритие на Дунав мост 2 при Видин

Самуните били издълбани отвътре и пълни с български папироси

Иззети са 3058 кутии “Марлборо”

Точно 3058 кутии цигари (61 160 къса), скрити в хлябове, задържаха митничари от отдел “Борба с наркотрафика” в района на Дунав мост 2 при Видин.

До разкритието се стигнало, след като инспекторите проверили излизащ от страната микробус. Според транспортните документите превозва хляб. Митничарите обаче се усъмнили и микробусът бил сканиран с рентген. Така били набелязани подозрителни зони с различна плътност.

При физическата проверка митническите служители открили в шест от касетите, че в самуните хляб са скрити стекове с цигари “Марлборо”. Тютюневите изделия са с български акцизен бандерол и са били укрити, след като вътрешността на хляба е била предварително издълбана.

Акцизните стоки са задържани, а водачът е с акт за установяване на административно нарушение. Изяснява се за къде е била предназначена стоката.

Цигарите с български бандерол могат да се продават единствено на територията на страната. При преноса им през граница над лимита за лична употреба, който в рамките на ЕС е четири стека, следва да се предоставят акцизни документи, дори когато превозваните цигари са облепени с валиден български бандерол, казаха от “Агенция Митници”.

Поради това нарушителите използват различни способи на укритие в опит да превозят тютюневите изделия без документи и да ги реализират на нелегалния пазар в Западна Европа, където цените на цигарите са доста по-високи.

Освен между различни видове стока, най-изобретателните нарушители използват за укритие кутии с хранителни продукти за хора и животни - кутии с вафли или бисквити, сокове, кафе, консерви и чували с кучешка храна и други. На пръв поглед опаковките изглеждат като фабрично запечатани, за да не привличат вниманието на митничарите. Друг способ, използван и в този случая е, цигарите да са укрити само в част от стоката, а останалите продукти да са редовни. Митничарите обаче използват сканиране с рентген. Така ускоряват проверките, оглеждат целия обем от превозваната стока и контрабандистите нямат голям шанс.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право