Събраха 67 подписа за вот на недоверие

Сегашният служебен кабинет не може да гарантира провеждането на честни избори, затова било редно президентът Радев да сформира нов служебен кабинет, обяви Костадин Костадинов.

Според юристи, дори и да бъде задвижена процедурата, Радев не е длъжен да се съобрази с нея

Президентът да смени служебния премиер Димитър Главчев, настояват от БСП, “Възраждане” и ИТН

ИТН давали политически знак

БСП, “Възраждане” и ИТН събраха 67 подписа за вот на недоверие към служебното правителство и поискаха президентът Румен Радев да смени служебния премиер Димитър Главчев.

“Служебният кабинет на Главчев е фалшиво служебен. Подлагаме на съмнение честността на изборите”, обяви шефката на социалистите Корнелия Нинова.

Тя обясни, че исканият вот на недоверие е заради “нарушаване на духа на Конституцията” и “изпълняване на политическа воля”. “Главчев е политическо лице, той е просто послушко”, коментира Нинова. Тя заяви, че под искането за вот на недоверие вече се е подписал лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов.

Самият Костадинов каза, че сегашният служебен кабинет не може да гарантира провеждането на честни избори, затова било редно президентът Радев да сформира нов служебен кабинет.

Смятаме, че към момента решението на БСП и “Възраждане” за вот на недоверие към служебния кабинет не е обосновано юридически, коментира пред журналисти в парламента Павела Митова от ИТН. Нейни колеги обясниха, че подписите им остават под вота на недоверие като политически знак.

Конституционалисти цитираха решение №20 на КС от 1992 г. в което е посочено следното: “служебното правителство не е обект на парламентарен контрол, който цели реализирането на политическа отговорност”. Форма на такъв контрол е вотът на недоверие.

Според доцентът по конституционно право Наталия Киселова дори и да станем свидетели на задвижване на процедура по вот на недоверие, тя ще бъде само политически инструмент, който няма да има правни последици и няма да свали правителството. Киселова отбеляза, че президентът не е длъжен да се съобрази с това.

Пламен Киров, професор по конституционно право, пред “Труд news”: Депутатите ще правят всякакви политически фокуси, за да се харесат

Да се иска вот на недоверие на служебно правителство, е нонсенс. Служебното правителство не е формирано от парламентарно мнозинство на базата на доверие на парламентарното мнозинство към правителството. То затова се нарича вот на недоверие.

Служебното правителство се формира от президента - няма значение по каква процедура - по стара или по нова. И като служебно правителство, макар и да има действащ парламент, не може да му гласува вот на недоверие.

Искането на опозицията за вот на недоверие е доказателство, че изменителните разпоредби на конституцията са изключително несполучливи. И ние ще наблюдаваме всякакви парламентарни чудеса при един парламент, който отива на избори и голяма част от народните представители ще бъдат кандидати за следващия парламент. И те ще правят всякакви политически фокуси, за да се харесат на избирателите. Т. е. избирателната кампания ще се принесе в парламента, а няма да върви в избирателните райони.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика