Проектът за нова детска болница отново раздвижи духовете, заяви д-р Аспарух Илиев

До момента имаше мораториум за откриване на нови болници и ползването на кампанията за детска болница за нова "не само детска" такава е трик. Няма никакъв проблем и дори е похвално, ако частни инвеститори се заемат с този проект за детска болница, държавата е като цяло недобър стопанин. Няма и лошо в откриването на нови детски отделения по принцип. Но инвеститорите трябва да вложат цялата си сила, енергия, опит и сърце именно в детската интегрирана болница, такава, от каквато имаме нужда, а не да експлоатират заглавието "уж детска болница" за съвсем други цели.

Това заяви д-р Аспарух Илиев по повод скандалите в сектор здраве през последните дни. 

"Проектът за нова детска болница отново раздвижи духовете. Причината беше появата на частен проект на "Търговска лига" (която е собственик на веригата "Сърце и мозък"), който, под надслова за детска болница всъщност се опитва да постави "крак" във вратата и да успее да осъществи проекта си за нова софийска болница основно за възрастни под плаката "нова болница И с детско отделение". Какви са проблемите?

Нуждата от интегрирана детска болница е очевидна, основно поради разпокъсаните по места клиники и невъзможността да се обгрижи едно дете на едно място. Самата нова сграда без нужния персонал, колкото и да ни се иска, няма да реши проблемите с вълшебна пръчица, но поне безумната логистика и транспорт на болни деца ще се прекрати. Идеята е да се съберат съществуващите разпокъсани звена в една нова структура, на едно място. Това е доста сложно, още повече, че повечето съществуващи са самостоятелни търговски дружества. Затова и процесът трябва да е много добре дирижиран.

"Търговска лига" (един от монополистите в търговията с лекарства от началото на прехода) създаде в цяла България веригата "Сърце и мозък", които, като частна структура осигуряват поне привидно добра услуга. В България има много отлични частни болници. Един от доста неприятните въпроси, обаче, е ограниченият финансов ресурс по каса. Всяка нова болница е задължена да се вмести в общия ресурс на регионалната здравна каса, т.е. приема, че ще се конкурира с другите болници в региона за същото "парче пица". И тук практиката на някои болници е внезапно да започнат някоя много добре платена "високотехнологична дейност", която не присъства в региона, не е била първоначално заявена и Касата трябва да осигури за нея допълнителен ресурс.

Такава, например, е роботизираната хирургия - отличен метод с точно определени индикации, но ползвана на някои места като машина за пари (на местата с опит иначе много полезна) извън строгите препоръки на световната практика. Т.е. една нова болница може да "постави крак" във вратата и след това да започне да се намества и да си прави, грубо казано, каквото си иска, разширявайки дейността си там, където има пари. Нищо лошо в бизнеса, но не и когато имаш ограничен ресурс по здравна каса. Не и в София, която е пренаситена с болници.

До момента имаше мораториум за откриване на нови болници и ползването на кампанията за детска болница за нова "не само детска" такава е трик. Няма никакъв проблем и дори е похвално, ако частни инвеститори се заемат с този проект за детска болница, държавата е като цяло недобър стопанин. Няма и лошо в откриването на нови детски отделения по принцип. Но инвеститорите трябва да вложат цялата си сила, енергия, опит и сърце именно в детската интегрирана болница, такава, от каквато имаме нужда, а не да експлоатират заглавието "уж детска болница" за съвсем други цели". 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве