Падането на таксите - дискриминация  срещу всички студенти

Отпадането на таксите е поредната стъпка към задълбочаване на разрива между формалните критерии и реалното качество на висшето образование, смятат частните университети.

Искат нов законопроект, който да доведе до реални и полезни резултати

12% са избрали частно висше 

Срещу предложението на кабинета студентите държавна поръчка да се обучават без такси се обявиха в общо становище и частните висши училища у нас и го окачествиха като акт на дискриминация срещу всички студенти. Общественото обсъждане на промените в Закона за висшето образование изтече, и тъй като почти няма положително становище по него, от системата на висшето образование и бизнеса се надяват, че идеята ще бъде оттеглена и няма да се разглежда в парламента, научи “Труд news”.

След като Съветът на ректорите, в който членуват и 13-те частните висши училища, се обяви категорично против идеята за падането на таксите, от частните университети сметнаха за необходимо да напишат в допълнение и свое становище.
В него се казва, че освобождаването от такси на студентите в държавните висши училища съставлява акт на дискриминация по отношение на всички студенти, които са избрали да се обучават в частни висши училища. По данни на НСИ към момента 26 588 студенти или около 12% от всички са в частни висши училища. ”Игнорирането на 12 на сто от общия брой на обучаващите се е несправедлив и правно несъстоятелен акт”, пишат частните университети.

Те искат да бъдат допуснати като равноправни партньори в процеса на изработване на законопроект, който да доведе до реални и полезни резултати за българските студенти и докторанти, техните родители, работодателите, висшето образование и обществото като цяло, пише още в становището им.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование