Отпадането на таксите няма да свие държавния прием в университетите

Обсъждат механизма за субсидиране след ротацията и изборите на ръководство на Съвета на ректорите

Планираното отпадане на таксите за обучение в държавните университети няма да доведе до намаляване на бройките за прием по държавна поръчка. Това заяви във Варна зам.-министърът на образованието проф. Генка Петрова - Ташкова. Тя прогнозира, че ще има и леко увеличение заради разкриването на хибридни специалности, свързани с нови професии, от които бизнесът има нужда.  

Проектът за отпадане на таксите тепърва ще бъде подложен на обществено обсъждане. Ако преобладаващите мнения са  положителни, ще се внесе в парламента, като процесът ще отнеме общо около 2 месеца, каза проф. Петрова, която бе категорична, че мярката не е популистки ход.     

Тя няма да доведе до увеличаване на конкуренцията между университетите, каза ректорът на Икономическия университет проф. Евгени Станимиров, който бе домакин на среща между ректорите на варненски висши училища и зам.-министъра, инициирана от областния управител проф. Андрияна Андреева. Той изрази мнение, че отпадането на таксите може да повлияе върху мотивацията. „Когато заплащаме, сме по-ангажирани към услугата, която получаваме. Разбира се, има талантливи млади хора, които не могат да си платят обучението и според мен могат да се разработят механизми, за да бъдат обхванати те в системата на висшето образование“, посочи проф. Станимиров.     

Той допълни, че членовете на Съвета на ректорите са притеснени от липсата на финансов модел за субсидиране на обучението по държавна поръчка след 2025 г., за което ще изпратят писмо със становището си до МОН. „Получихме уверение от премиера, че за 2024 г. са предвидени 150 млн. лв., но тепърва трябва да се разработи механизъм за компенсиране на висшите училища след този срок", обясни проф. Станимиров. Той допълни, че  по предложение на акад. Николай Денков темата ще се обсъди след ротацията и насрочените за 13 март избори за ръководство на Съвета на ректорите.  

На срещата проф. Станимиров отчете още, че в рейтинговата система за оценка на университетите важният за бизнеса показател за подготовка на кадрите към момента присъства само косвено чрез измерване на осигурителния доход и безработицата. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Образование