Новата кино лента "Опенхаймер" - "атомната" история по действителен случай (СНИМКИ/ТРЕЙЛЪР)

Снимки: ForumFilm

На днешния 21 юли по кината по света и у нас тръгват две дългоочаквани ленти - "Опенхаймер" и "Барби".

Въпреки че сюжетът и жанрът им е много различен, то и двата филма вече имат много почитатели. Неслучайно се появиха и колажи, озаглавени - „Барбихаймер“.

"Опенхаймер" е кино предложението, което още преди представянето му, бяха възложени големи надежди, че ще бъде един от филмите на годината. И може би това се дължи на факта, че историята е биографична и е базирана по действителни събития.

Eврейският физик Робърт Дж. Опенхаймер (изигран от - Килиън Мърфи) е определен за "бащата на атомната бомба". Режисьорът Кристофър Нолан се вдъхновява от образа на известния учен и неговата ролята в създаването на първата атомната бомба. Събитие, което, за добро или зло, завинаги променя света, в който живеем.

"Това не е за хора със слаби сърца", гласи една от репликите на Опенхаймер в ключов момент във филма.

А виждайки експлозията той изрича: „Сега аз съм станал Смъртта".

В лентата е показана работата му по проекта „Манхатън“ и построяването на цяла една Националната лаборатория в Лос Аламос. Робърт Опенхаймер събира едни от най-видните физици на онова време – Енрико Ферми, Ричард Файнман, Робърт Уилсън, Виктор Вайскопф и е назначен за директор на лабораторията.

Обърнато е внимание на колебанието му, но не и разкаянието му относно атомната бомба, защото по думите му, това е опит с научна цел.

Разкрити са също така и отношенията му с колеги, политици и военни, последвалото му обявяване за строг международен контрол върху ядреното оръжие.

В лентата не са показани много ясно причините за започналия процес срещу него през 1954 г., на който той е обявен за заплаха за сигурността на държавата.

Процесът

Не е споменато и това, че е страдал от депресия и меланхолия, както и че в период от живота му е бил диагностициран с лека форма на туберкулоза.

За сметка на това е отбелязано какъв любовчия е бил Опенхаймер и как по време на брака си с Катрин (Кити) той продължава да поддържа връзка с бившата си приятелка - социалистката Джийн Татлок. Тази тяхна връзка обаче прекъсва със самоубийството на Татлок през 1944 г.

Кадър от филма - Опенхаймер със съпругата си Кити

Отбелязан е също фактът, че е бил много добър като физик-теоретик, отколкото като експериментатор, но както става ясно и в самия филм "не всичко е в теорията".

Ключов момент е и контакта му с Алберт Айнщайн, като техните две срещи са показана в началото и в самия край на филма...

По кината: 21 юли

Времетраене: 3 часа

С участието на:  Килиън Мърфи, Емили Блънт, Мат Деймън, Робърт Дауни Джуниър, Флорънс Пю, Рами Малек, Бени Сафди, Джош Хартнет, Дейн ДеХаан, Майкъл Ангарано, Олдън Ерънрайк, Джак Куейд, Дилън Арнолд, Дейвид Кръмхолц, Матю Модийн

Режисьор:   Кристофър Нолан

Сценарист:  Кристофър Нолан

Наред с близо тричасовия филм, на книжния пазар читателите могат да открият и вдъхновението зад екранизацията – мащабната биография „Опенхаймер: Американският Прометей“ на Кай Бърд и Мартин Шъруин, която се появи на пазара в края на миналата година.

Книгата, писана в продължение на 25 години, е отличена с награда „Пулицър“. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Шоубизнес