Милиардери губят всичко, оказват се зад решетките

Бърни Мадоф става филмов герой, изигран от Робърт де Ниро.

Някои успяват да сключат сделка с прокуратурата, жертвайки спечеленото

По две от историите са заснети биографични филми

В света на богатите финансовият крах може да настъпи неочаквано, когато става дума за икономически кризи. Друг е случаят, когато милионите са натрупани с мошенически схеми - тогава принципът е: ако имам късмет. Някои се разминават с банкрута, докато други не само пропиляват цялото си богатство, но и остават в историята като “най-бедния милиардер”.

Царицата на Силициевата долина

 

Елизабет Холмс излежава 11-годишна присъда.

Позорният статус е познат на Елизабет Холмс. Някога тя е изгряваща звезда в Силициевата долина. Състоянието на нейната компания Theranos се оценява на 9 млрд. долара, а личните ѝ спестявания надхвърлят 5 млрд. долара. В началото на 2000-те години проектът на Елизабет завладява целия инвестиционен (и не само) свят. Стартъпът Theranos предлага усъвършенствани начини за ранно откриване на патологии и лечение на пациенти. Филантропите не могат да останат настрана и до 2004 г. компанията има около 6 млн. долара, получени от частни инвеститори.

Всичко върви като по часовник и Елизабет се къпе в пари, но един ден светът ѝ се срива. Става известно, че кръвните тестове, изследвани в Theranos, далеч не са точни и дори представляват риск за пациентите. Тогава започва поредица от процеси, уволнения и обвинения. Някогашната богата и успешна жена е наречена измамник.

През 2018 г. чудодейната компания затваря. Същата година заедно с бившия ѝ партньор Съни Болуани Елизабет е обвинена от Министерството на правосъдието на САЩ в “мащабна измама” и осъдена на 11 години затвор. Историята предизвиква такъв фурор, че през 2022 г. излиза сериал от HULU, разказващ за машинациите на някога успешната милиардерка.

Жената котка

Джоселин Уилденщайн прахосва 2,5 млрд. долара, получени след развода.

Джоселин Уилденщайн става известна не само с ужасния си външен вид, но и с доста горещите си изявления и също толкова шумна история за фалит. Жената котка харчи 1 млн. долара за месечни покупки и малко по-малко от 5 хил. долара за телефонни сметки. Така че не трябва да е изненада, че бизнесдамата и вдовица на милиардера, търговец на изкуство Алек Уилденщайн, подава молба за защита от фалит през 2018 г.

В разговор с репортери Джоселин казва, че нейният доход е нула долара. Как успява да оцелее? Оказва се, че нейното социално осигуряване от 900 долара служи като “мрежа за финансова сигурност”. Уилденщайн е подпомагана от роднини и приятели, но животът ѝ вече не е същият. Тя твърди, че всичките ѝ финансови проблеми са свързани с грешки в бракоразводния процес, въпреки че е похарчила по-голямата част от получените 2,5 млрд. долара. След раздялата тя взима и две картини, едната от които се оказва фалшива, а втората продава за жълти стотинки. Джоселин казва, че ѝ е обещана много по-голяма сума и напълно различно “изкуство”. Тя обявява, че търси адвокат, който да ѝ помогне да получи всичко, което според нея заслужава.

Наказание - да инвестира в борба с ковид

Айк Батиста е ярък пример за това как мечтите могат да се сбъднат, ако работите усилено. През 2012 г. състоянието на бразилския предприемач възлиза на 30 млрд. долара, които той печели от добив на нефт и газ. Неговата компания OGX процъфтява, докато внезапно фалира през 2013 г. Работата е там, че разточителният начин на живот на Айк съвпада нещастно с икономическия спад в Бразилия.

Когато властите се заемат с него, се оказва, че Батиста е и корумпиран. През 2017 г. той е обвинен в пране на пари, а година по-късно осъден на 30 години затвор. Защо? Опитва се да подкупи бившия губернатор на Рио де Жанейро Серхио Кабрал. През март 2020 г. става известно, че бразилските власти са сключили сделка с бившия милиардер и са дали зелена светлина за намаляване на присъдата му. Вместо първоначално определените 30 години, мъжът получава само 4. В допълнение му е наредено да инвестира откраднатите 160 млн. долара “за борба с коронавируса”.

Втори по мошеничество в САЩ

Най-известният измамник - Алън Станфорд, влиза в историята като човекът, който напълно лишава от състоянието им повече от 18 хиляди клиенти. По обем на измамите неговият случай е на второ място в историята на САЩ. Жертвите на Станфорд все още не са получили никакво обезщетение, а изминаха 15 години от първите обиски на централата на Stanford Financial Group в Хюстън.

Престъпленията на Алън започват с фалита на неговия фитнес клуб. Умният милиардер решава да се насочи към офшорното банкиране. Тогава тръгват неговите машинации. Според CNBC много от жертвите на Станфорд са пенсионери, на които са обещани “сигурни инвестиции”. Следователите по-късно твърдят, че мъжът е причинил загуби на инвеститорите от 7 милиарда долара. През 2012 г. Станфорд е осъден по 13 обвинения. Днес той излежава 110-годишна присъда в затвор със строг режим във Флорида.

Магьосникът на лъжите

Създателят на най-голямата финансова пирамида Бърни (Бърнард) Мадоф остава незабелязан от данъчните власти в продължение на много десетилетия, докато през декември 2008 г. не се случва грандиозният крах на творението му. Състоянието на Мадоф се оценява на 826 млн. долара. Биографията му, богата във всякакъв смисъл, завършва тъжно: празни банкови сметки и 150 години затвор...

Той създава своята някога успешна фирма на Уолстрийт през 1960 г. и започва да я превръща в гигантска схема, след като инвеститорите искат общо 7 милиарда долара печалба. Според CNN Business Мадоф ги е измамил с 65 милиарда долара. Министерството на правосъдието му повдига 11 обвинения в измама, пране на пари, лъжесвидетелстване и кражба. Мадоф получава максималната присъда, но прави многократни опити да бъде освободен. Веднъж обявява, че има нелечимо бъбречно заболяване, а през 2020 г. - че се страхува да не умре от бушуващия коронавирус. Нищо не помага. Прокурорите отказват да го освободят и Бърни почива в затвора през април 2021 г.

Преди да влезе зад решетките, той все пак сключва сделка с прокуратурата и се отказва от по-голямата част от имуществото си. Благодарение на това съпругата му Рут успява да получи обезщетение от 2,5 млн. долара. Трагична съдба сполита един от синовете му, Марк, който се самоубива две години след ареста на баща си. Историята на “бедния милиардер” Бърни Мадоф е заснета през 2017 г. Самият Робърт де Ниро участва в биографичната драма “Магьосникът на лъжите”.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Шоубизнес