Марицаволей ликува със златните медали в Държавното първенство за девойки под 20 години

За трета поредна година Марица (Пловдив) ликува със златните медали в Държавното първенство за девойки под 20 години. "Жълто-сините" заслужиха първото място във Финалния турнир от шампионата, който се проведе в столичната зала "Христо Ботев", след като не допуснаха нито една загуба, а във финала се наложиха над ЦСКА с 3:0 (25-20, 25-21, 25-13).

Пловдичанки загубиха само два гейма по време на целия турнир (срещу ЦПВК в груповата фаза), а в директните елиминации постигнаха чисти победи на столичните Левски София и ЦСКА. "Червените" за втора поредна година отстъпват в битката за титлата във възрастта. За най-полезен играч на турнира (MVP) бе обявена националката Ива Дудова от Марица.

Началото на финалната среща между Марица и ЦСКА бе равностойно и оспорвано. Марица успя да се откъсна на няколко точки преднина (19-16), но "червените" изравниха при 20-20. След серия от 5 поредни точки първата част бе за шампионките.

Във втората част Марица поведе с 4-1, но столичният тим отново бързо изравни. Срещата продължи точка за точка с минимална преднина за един от двата отбора. Пловдивчанки отново се откъснаха на 3 точки (24-21), но пропуснаха два геймбола. След прекъсване успяха да затворят частта.

Лека преднина за Марица в началото на третия гейм (6-3), но техният опонент успяваше да я скъси. След отличен сервис на Ива Дудова "жълто-сините" направиха най-изразителната разлика до този момент 5 т. (16-11). Този път те не само я задържаха, но и я увеличиха до двуцифрен резултат. Това им даде спокойствието да запишат и този гейм и да спечелят срещата.

Оспорваna среща се получи в спора за бронзовите медали между два столични отбора. Левски София и ЦПВК трябваше да играят тайбрек, за да определят победителя. "Полицейският" клуб поведе с два гейма, но "сините" стигнаха до пълен обрат, като началото на петия гейм бе оспорвано, но силни минути в края му донесе успехът за Левски с 3:2 (23-25, 24-26, 25-20, 25-19, 15-11).

Славия 2017 завърши на пето място, след като постигна чиста победа над Дея спорт - 3:0 (25-23, 25-20, 25-15). Седмото място заслужиха волейболистките на Локомотив 19129-Нидо, които в директния сблъсък се наложиха над Миньор (Перник) с 3:1 (25-19, 20-25, 25-12, 25-13).

Индивидуални награди във Финалния турнир за девойки под 20 години:

Най-добър нападател: Микаела Стоянова от Левски София

Най-добър разпределител: Маргарита Гунчева от Марица (Пловдив)

Най-добър изпълнител на начален удар: Стефани Дянкова от ЦПВК

Най-добро либеро: Виктория Нинова от ЦСКА

Най-добър централен блокировач: Боряна Ангелова от Марица (Пловдив)

Най-полезен играч (MVP): Ива Дудова от Марица (Пловдив)

Държавното първенство по волейбол се провежда в изпълнение на спортния календар на БФВ с цел популяризиране на волейболната игра сред подрастващите и за излъчване на Републикански шампион в съответната възрастова група.

Българска федерация по волейбол изказва своята благодарност към партньорите, подкрепящи развитието на Детско-юношеския волейбол в България – Лидл България, Гаритидж парк, Обединена Българска Банка, Хюндай България, фондация "За пример", Министерство на туризма и Министерство на младежта и спорта.