Израелският посланик в България: Въпросът не е дали Израел ще предприеме контраатака, а какво ще правим с Иран

Кадър: БНТ

"Ответните действия са свързани с общите тенденции по света. Въпросът не е дали Израел ще предприеме контраатака. Въпросът най-вече е какво ще правим с Иран." Това каза посланикът на Израел у нас Йоси Леви Сфари в ефира на БНТ.

"Това, което наблюдаваме, не само през последните месеци, а и години наред, е, че Иран играе силно отрицателна роля на международната сцена, каза израелският посланик относно ответните действия на военния кабинет на страната.", допълни Сфари.

"От 7 октомври насам сме подложени на ежедневни нападения от Иран. Изпълняват ги Хизбула, хутите, Хамас или както в този случай, през почивните дни, видяхме директни нападения от Иран. Но във всички случаи зад тези атаки стои Иран. Очакваме и още нападения, виждаме примери даже от тази сутрин.", коментира посланикът на Израел.

"Дори подкрепи Русия и нападението ѝ срещу Украйна. Искаме ли такава държава да има ядрени оръжия? Мислим ли, че ще има по-голяма сигурност тук в Европа или другаде, ако Иран разполага с такъв военен капацитет? Разбира се, че не. Въпросът е какво ще е ефективно във войната срещу режима в Иран? Не говорим само за ответни действия", допълни още той.

Сред ефективните стъпки, които могат да се предприемат, Сфари посочва изграждането на коалиция от Израел, европейските страни и от САЩ.

"Имаме нужда от ясен международен глас, който ясно да заяви, че не приемаме този субект и действията на тази държава. Вече виждаме коалиция на арабски държави, което е изключително интересно. Все повече арабски държави осъзнават, че Иран е заплаха и за тях. Той не е насочен само срещу Израел", коментира посланикът на Израел у нас.

"Въпросът какъв вид помощ е получил Израел от арабските държави не е основният въпрос. Основният въпрос е свързан с изказването на престолонаследника на Саудитска арабия. Той заяви: "Иран е заплаха за нашия регион. Иран мобилизира терора. Иран стои зад 7 октомври и го прави, защото е противник на нормализацията на отношенията ни с Израел." Това е най-важното. Също така виждаме страни като Египет, Йордания, ОАЕ, Бахрейн, Мароко, Саудитска Арабия. Те осъзнават, че бъдещето принадлежи на съвместното съществуване и мира. И от друга страна виждаме държави и най-вече недържавни субекти – Иран, хутите в Йемен, Хамас, Хизбула в Ливан, Сирия, за които мирът няма бъдеще, коментира още посланик Йоси Леви Сфари.

Относно притесненията на много хора в България и по света, че подобна ситуация може да означава ескалация в Близкия Изток, посланикът на Израел у нас обясни, че виждаме ескалация на действията на Иран.

"Виждаме го непрестанно. Ако на 6 октомври ми бяхте задали въпроса „какво ще ни донесе бъдещето?", вероятно щях да говоря за бъдеще на мира - мир в Близкия изток, мир със Саудитска арабия, с Мароко, с Бахрейн, с Обединените арабски емирства. А вижте пред какво сме изправени сега? Кой стои зад това? Иран. Дали това е ескалация? Да, очевидна е! И те влияят не само на нашия регион, а другаде. Като региона на Русия и Украйна". 

Посланик Йоси Леви Сфари коментира още и войната в Газа и заложниците, които Хамас продължава да държи.

"133-ма души остават заложници на тази жестока терористична организация. Знаем какво точно се случва с тях, знаем как страдат. Чували сме от други, вече освободени заложници. И да си припомним, че те са в плен месеци наред. Много от тях са убити през този период. Заложниците остават в сърцата ни и в политиката ни. Хамас не се интересува от хората си. За Хамас хората нямат значение. Какво ще бъде бъдещето с Хамас, зависи до голяма степен от действията, които ще бъдат предприети от Катар и други държави", каза Йоси Леви Сфари.

"Ще Ви дам пример. В деня, когато Съветът за сигурност прие резолюция, с която призова за прекратяване на огъня по време на Рамадан, както и за освобождаване на заложниците, Хамас поздрави Съвета за сигурност за този призив за примирие, но отхвърли всякакви предложения за споразумение за заложниците. И то в същия ден."

По отношение на военната операция в района на Рафах, която е обект на критика от международната общност, посланик Йоси Леви Сфари очерта две основни цели, които Израел има.  

"Първата ни цел е освобождаване на заложниците. Тя е ясна. Втората цел е изкореняването на Хамас, т.е. изкореняване на военните и административни способности на Хамас в Газа. Не можем да постигнем тази цел, ако оставим Хамас да властва в Рафах", каза посланикът.

На въпроса дали очаква тази война да приключи скоро или да продължи и мястото на международната общност, посланикът на Израел отговори, че не смята, че се обсъжда решение за две държави между Израел и Хамас.

"Това е сигурно. Никой не говори за това. Въпросът е дали има възможност за решение за две държави между Израел и палестинците. Трябва да се запитаме какво решение търсим. Предполагам, че като говорим за решение, говорим за мирно решение. Мирното решение се основава на образование, промяна в идеологиите, помирение. Не може да стъпи на омраза и на желание за унищожение на Израел. Не може да стъпи върху радикалния ислям. Може да се изгради само от умерени хора, които искат да живеят в мир с другите. В момента можем ли да говорим за това бъдеще? Мисля, че е твърде рано", каза той.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България