Дискусии за човещината, психичното здраве и социалните иновации събират водещи експерти във Варна

Академията на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми ще се проведе от 20 до 23 юни

Три дискусии ще съберат от 20 до 23 юни във Варна водещи експерти в рамките на Академията на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми, организиран от БЧК и Медицински университет-Варна под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова. Академията ще бъде открита във Фестивалния и конгресен център с премиера на френски филм, който ще бъде представен от художествения ръководител на фестивала проф. Божидар Манов, съобщи в аванс директорът на форума и председател на Областния съвет на БЧК Илия Раев.

Според него във фестивалните вечери ще бъдат прожектирани и филмите „Пътуване към прошката“, „На север“, „Работническата класа отива в Ада“, „Опасна зона“, „Очаквайте прекалено много от края на света“, повечето от които са балкански копродукции. В специална панорама „Вчера, днес, утре“ ще бъдат представени награждавани ленти от зората на фестивала през 1965 г. до прекъсването му пред 1991 г. и след възстановяването му през 2014 г.  

Сутрините ще са посветени на дискусии. Първата от тях е за човещината всеки ден в условията на криза. В нея участие ще вземат проф. Иво Христов, Татяна Дончева, Енчо Господинов и проф. Михаил Неделчев. Във втория диспут за психичното здраве на обществото и новите тенденции в общуването мненията си ще представят проф. Татяна Буруджиева, д-р Цветеслава Гълъбова и Диана Овчарова. Последният разговор в Академията е за социалните иновации и в него ще се включат организаторът на кампанията „Аз вярвам и помагам“ Владислав Николов,  Диана Настева и известният с даренията си за благородни каузи Явор Янакиев - 100 кила. В следобедите ще има различни творчески работилници, посветени на адаптацията към климатичните промени. 

„Този фестивал има голямо значение, защото новината за него ще обиколи света и за страната ни ще се говори с добро. Убеден съм, че с годините той ще заеме високото ниво, което имаше преди“, каза председателят на БЧК акад. Христо Григоров и посочи, че чрез филмите доброто стига до много хора. Сред тях са и червенокръстците, чийто брой нараства ежедневно, подчерта изпълнителният директор на БЧК проф. Красимир Гигов. Тази година на фестивала ще помагат  над 50 доброволци не само от Варна, но и от Шумен, Добрич и Бургас, допълни Илия Раев, който припомни водещата роля на Медицинския университет за възраждането на фестивала през 2014 г.

Във висшето училище днес се обучават над 6000 студенти, една трета от които са чужденци от 50 държави. "Правейки ги съпричастни към фестивала, ние популяризираме човеколюбието и милосърдието, които толкова липсват в днешния ден“, заяви проф. Красимир Иванов,  председател на Общото събрание на МУ-Варна. Участието във фестивала е сред важните събития за университетската общност, а посланията за хуманизъм стигат до младите хора, допълни ректорът проф. Димитър Райков. Той даде пример с течащата в момента кампания за кръводаряване в МУ-Варна, като посочи, че за първи път вижда опашка от желаещи да се включат студенти.      
  

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони