Диетологът д-р Джейсън Фънг: Хормоните са виновни за затлъстяването

Според д-р Джейсън Фънг за наднорменото тегло е виновен инсулинът.

Ако не се реши въпросът с инсулиновата резистентност, никакви методи за отслабване няма да помогнат

На помощ идва периодичното гладуване

Д-р Джейсън Фънг е водещ световен експерт диетолог, признат специалист в лечението на хора с диабет тип 2. Автор е на няколко бестселъра на здравна тематика, които са преведени и у нас („Код затлъстяване“, „Код рак“, „Код диабет“, „Интервално гладуване“), и е основател на собствена програма за отслабване. Д-р Фънг е завършил университета в Торонто, Канада, както и Калифорнийския университет в Лос Анджелис. Живее и работи в Торонто.

Революционната идея на д-р Фънг е, че хормоните, в частност инсулинът и още по-точно инсулиновата резистентност, са виновни за наднорменото тегло и затлъстяването. Ако не им обърнете внимание, никакви модерни методи за отслабване няма да помогнат.

Жените трупат повече мазнини

 

Строгите диети имат обратен ефект - предизвикват стрес и тялото започва да складира мазнини.

Преди пубертета момчетата и момичетата имат еднакво количество подкожни мазнини. Но след него тялото на жената вече притежава 50% повече мазнини от това на мъжа, въпреки че средно мъжете консумират повече калории.

Защо става така? Защото наддаването на тегло се управлява от по-сложни механизми от баланса на калориите и спорта в живота ви. Хормоналният коктейл, който прави мъжете и жените различни едни от други, кара жените да съхраняват излишните калории като мазнини, вместо да ги изгарят.

Трупането на тегло (буквално) се дължи на факта, че жените имат по-бавен метаболизъм от мъжете. В същото време при всички хора метаболизмът се забавя с възрастта: с 2-3% на всеки 10 години.

За да отслабнете, трябва да сложите в ред не калориите и графика на тренировките си, а хормоните, защото те регулират скоростта на метаболизма и контролират натрупването и изразходването на мазнини.

Развенчаните митове

В „Код затлъстяване“ д-р Фънг развенчава много митове за отслабването. Той твърди например, че нискокалоричните диети могат да доведат до смущения в хормоналната система. Дори година след диетата в тялото се запазва висока концентрация на хормона на глада – грелин, и намалено съдържание на хормоните на ситостта.

Нискокалоричните подсладители са вредни, смята д-р Фънг. Американското онкологично дружество е направило проучване сред 78 694 жени: резултатите показват, че напитките и продуктите, обозначени като „лайт“, с 0% мазнини, захар и т.н., не помагат при отслабване. Освен това те повишават риска от инсулти и инфаркти с 43%. Всички подсладители разпалват чувството на глад: мозъкът, след като е получил сладост без калории, изисква да си навакса с повече храна и в резултат на това преяждате.

Раздробяването на храненето шест пъти на ден не ви помага да отслабнете. Метаболизмът работи на пълен капацитет след основно хранене и като похапвате, вие забавяте този процес.

„Закуската изяж сам“ не е съвсем вярно правило. Стройните французи предпочитат чаша кафе вместо закуска. Под влияние на насажданото ни убеждение, че закуската е здравословна, хората се втурват да се хранят с готови закуски, предимно с рафинирани въглехидрати, и дебелеят.

Спортът не е панацея. Като част от мащабен експеримент за изследване на женското здраве 39 876 жени били разделени на три групи: първата спортувала повече от един час на ден, втората няколко пъти седмично, а третата - от време на време, но всяка седмица. През следващите 10 години участничките в групата с високо натоварване не успели да свалят излишните килограми, освен това мазнините дори не се превърнали в мускули.

Не хранете болестта

Основният виновник за наднорменото тегло и по-специално за образуването на висцерални мазнини е хормонът инсулин. Именно неговата дейност дава на мозъка грешна стойност на теглото: мозъкът започва да приема излишните килограми за нормални и се опитва да ги поддържа.

От книгата на д-р Фънг научаваме, че всички храни, дори здравословните, повишават инсулина в една или друга степен. Това означава, че нормализирането на диетата ви (например прием на повече здравословни мазнини и фибри) е само половината от битката. За да успеете, трябва да прекъснете цикъла на инсулиновата резистентност. Как? Осигурете на тялото периоди с много нисък инсулин. Това означава да не ядете изобщо в продължение на 24 до 36 часа.

Гладуването е най-старият метод за лечение. Нашите предци са вярвали, че да ядеш, означава да храниш болестта си.

Съвети от диетолога

Ето как правилно да организирате интервалното гладуване:

* Започнете сутринта си с чаша хладка вода.

* Намерете си занимание: по този начин можете да се откажете от мислите за храна. Напрегнатият работен ден е идеален за гладуване.

* Пийте кафе: то потиска глада. Зелен чай, черен чай или бульон също са добри варианти.

* Хванете вълната: гладът идва на вълни, не ни владее през цялото време. Когато усетите, че се задава, бавно изпийте чаша вода или кафе.

* Дайте си един месец: тялото ви се нуждае от време, за да свикне с гладуването. Първите няколко пъти може да изглеждат трудни, бъдете психически подготвени за това. Не отстъпвайте.

* Периодичното гладуване не е основателна причина да се тъпчете през останалото време. Избягвайте захарта и рафинираните въглехидрати.

* След като приключите с гладуването, представете си, че не сте го правили. Яжте нормално, но не преяждайте.

* Последната и най-важна препоръка: направете гладуването част от живота си. Разпределете дните си без храна така, че да паснат с графика ви. Ваканциите и семейните празници не са най-доброто време за подвизи.

Ролята на стреса

Заобиколени сме от хронични стресови фактори: кавги в семейството, трудности в работата, чувство на неуреденост в живота, а също и... самите диети. По време на строги диети производството на хормона на стреса кортизол се удвоява, което кара тялото да започне да складира мазнини главно в коремната област. Недостатъчният сън също стимулира нивото на хормона на стреса и увеличава чувството на глад.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве