Ваймар е родината на Баухаус

Предметите за бита в стила Баухаус целят да улеснят живота на домакините.

Архитектурният стил променя ежедневието в целия свят

Стилът е известен с изчистен дизайн, практичност и ярки цветове

Създаден е преди повече от 100 години

Европейският съюз през последните години финансира с милиони евро проекти за преобразуване на основни за Общността сектори като строителството и текстилната промишленост, за да даде достъп на всички граждани до стоки — продукти на кръговата икономика, които имат по-нисък въглероден отпечатък. Проектите са обединени под наименованието Новият европейски Баухаус. И това не е случайно, защото ако има течение в архитектурата и изкуството, което и днес влияе на ежедневието на европейците, това е именно традиционния Баухаус – културното, архитектурно и дизайнерско течение, което се заражда преди повече от столетие в германския град Ваймар. „Класичесият Ваймар“ днес е под егидата на ЮНЕСКО, а обектът включва 11 различни забележителности, сред които и музеят на Баухауса.

Когато сядате край масата, на някое удобно кресло пред телевизора или обикаляте за мебели, които да са многофункционални, с изчистен дизайн и да отговарят точно на площта на жилището ви, едва ли се замисляте, че всичко това са последици от работата на архитекта Валтер Гропиус и неговите над хиляда ученици – основно млади момичета и момчета, които през 1919 г. във Ваймар започват да творят, мечтаят и работят, за да направят живота и домакинството ни по-подредени и удобни. Колко всъщност е повлияла работата и течението Баухаус върху всеки от нас можете да разберете в специализирания музея на Баухас в родината на този сти - Ваймар. В създаденото от Гропиус училище, на което той е и директор, се обменят идеи и знания, които продължават да променят Европа, а и света и до днес.

В магазина към музея можете да си купите сувенири и функционални предмети в стил Баухаус.

Идеята на Гропиус е да обедини всички изкуства в едно, така че те заедно да създадат един по-практичен, но и по-красив свят в следвоенна Германия. Той кани за преподаватели авангардни творци като Василий Кандински, Паул Клее, Георг Мухе и други. В началото на обучението си студентите се запознават с качествата на материалите, а след това избират и занаят. Творят в работилниците с камък, глина, дърво, стъкло, експериментират с различни цветове. Едно от първите им творби и днес могат да бъдат видяни във Ваймар. Преподаватели и студенти буквално сменят местата си по време на обучението и се учат един друг чрез своята индивидуалност, свобода на духа и приятелските отношения помежду си. Местните приемат „нашествието“ от девойки с къси поли и момчета с дълги коси с не особено добри чувства, затова и само 6 години след създаването му се налага училището да се премести в Десау, а впоследствие и в Берлин, преди националсоциалистите да го затварят окончателно само 14 години след създаването му – през 1932 г.

Обзавеждането за цял един дом се събира в средноголям сандък.

Експерименталните сгради на Баухаус като първата - Haus am Horn и днес впечатляват с решенията си. Тогава се създават и тръбните мебели на Марсел Бройер, настолната лампа на Вилхелм Вагенфелд, каната за чай на Мариан Бранд, чашите от йенско стъкло, лампата на Мариане Бранд, Баухаус тапетите.

В музея можете да видите дори облекла за балет в стила на Баухаус, с които са изнасяни истински представления, мебелировка за цяло жилище, която се събира само в един сандък, многофункционални мебели, които се трансформират от табуретка в маса.

Цветните табуретки-слончета са любими на децата.

Баухаусът е минималистичен стил, подчинен на функционалността, без излишни украси. Лека-полека той се превръща в символ на модерната архитектура. И днес на 20 000 кв. м. в музея на Баухаус във Ваймар можете да видите първата колекция на близо 13 000 Баухаус предмети, създадена от Гропиус. Цената на входния билет е 10 евро, а повече информация за работното време и възможните отстъпки можете да научите от сайта на музея.

Устойчивост и социална справедливост са във фокуса на изложбата 

Пътища към утопията 

Неконвенционални решения за общото бъдеще

Изложбата „Пътища към утопията. Да живееш между желанието и кризата” може да бъде разгледана до края на януари 2024 г.

Сред изложбите, които можете да посетите в Баухаус музея във Ваймар е „Пътища към утопията. Да живееш между желанието и кризата”. Можете да я разгледате до 29 януари 2024 г. Идеята й е да ни накара да потърсим нековенциални решения на кризите и предизвикателствата в живота, така че да намерим устойчиви и социално справедливи решения за общото бъдеще. Точно в стила на Баухаус, нали?

Оказва се, че въпросите, които са си задавали преди сто години не се различават много от сегашните теми, които ни вълнуват, а именно как да живеем по-добре.

Посетителите могат да разгледат различни инсталации, предмети от бита, снимки на „жилищата“ на бездомни хора по целия свят, филми.

Безспорно сред най-интересните експонати е мобел на най-старата запазена сграда на Баухаус - Haus Am Horn, построена преди 100 години за изложбата на Баухаус от 1923 г. Тя е проектирана от един от преподавателите - Георг Мухе и се счита за модел за съвременни възгледи за живота.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Туризъм