AI компаниите в опит да изградят Бог

Религиозна мания сред колегите си отчита Артур Менш

Свръхспособен, свръхинтелигентен изкуствен интелект

Главният изпълнителен директор на Mistral AI заяви, че стремежа към създаването на така наречения "общ изкуствен интелект" (AGI) е подобен на желанието да се създаде Бог, пише Futurism.

В интервю за New York Times, Артур Менш, главен изпълнителен директор на компанията, говори за "твърде религиозната" мания на своите колеги в изграждането на AGI.

"Цялата реторика относно AGI е за създаването на Бог", каза той и допълва - "Не вярвам в Бог. Аз съм твърд атеист. Така че не вярвам и в AGI."

Mistral AI е френска компания основана преди точно година от бивши служители на Meta и Google DeepMind. Днес тя е създала може би най-успешния европейския изкуствен интелект Mistral. Например, българският чатбот с изкуствен интелект BgGPT е базиран на Mistral-7B.

Менш не вярва, че човечеството ще създаде свръхспособен свръхинтелигентен изкуствен интелект. Той обаче не иска да "захаросва" възможните негативни последствия от AI-революцията.

"Промените идват по-бързо, отколкото в предишните индустриални революции", каза изпълнителният директор. "Не след 10 години, а по-скоро след две. Това изисква бърза преквалификация".

Изглежда европейския елит също гледа благосклонно на Менш. Редица европейски политици и инвеститори хвалят създателя на Mistral AI.

Седрик О - бивш министър на цифровите технологии на Франция, притежава акции в Mistral и лобира активно в Европейския съюз за премахване на някои законови бариери пред разрастването на компанията.

"Успокоенията", че създаването на свръхинтелигентен и богоподобен AI очевидно се харесват на политиците.

"Ако Бог не съществуваше, той трябваше да бъде измислен" заявява преди няколко века известният съгражданин на Менш - Волтер. Макар френският мислител да е имал предвид друго, думите му звучат и като добър контра аргумент на тезата на Менш, че създаването на AGI е невъзможно.

"Изграждаме интелигентност с потенциал да надмине човешката. Мислех, че това ще се случи в крайна сметка, но ще имаме достатъчно време: 30 до 50 години. Вече не мисля така. И не знам примери за по-интелигентни неща, контролирани от по-малко интелигентни неща", заявява Джефри Хинтън, известен като кръстника на дълбокото машинно обучение и AI.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Технологии