Регионалният исторически музей организира дарителска кампания за проучване на Варненския некропол

В общинския бюджет не са предвидени средства за тази година

Регионалният исторически музей-Варна организира дарителска кампания за финансиране на проучването на Варненския некропол през настоящия археологически сезон. През миналия общината помогна с парични средства, но за тази година такива не са предвидени, съобщиха от музея с апел към всички да помогнат за продължаване на разкопките в обекта, в който бе намерено най-старото обработено злато в света.

Варненският халколитен некропол е открит случайна при изкопни работи в Западната промишлена зона на Варна през есента на 1972 г. Още в първите разкрити гробове е намерено невероятно количество златни и медни изделия, което веднага предизвиква медийна и научна сензация в световен мащаб. Датиран във времето на късната каменномедна епоха (втора половина на V хилядолетие пр. Хр.), некрополът разкрива картината на богато общество от членове с разнороден социален и материален статут, със сложна организация и изградени властови структури. С разнообразието на погребални практики и огромния брой находки от различни материали Варненския халколитен некропол остава най-забележителният и значимият паметник за праисторията не само на Балканите и Европа, но и на целия свят.

Интересът към него е предизвикан от разнообразието и многобройността на гробните дарове. Сред тях са над 3000 златни накита с общо тегло над 6 кг. Те са открити само в 62 комплекса, но теглото на намерените изделия от благородния метал само в четири от гробовете е повече от 5 кг. Досега за V хил. пр. Хр. другаде не е известна подобна концентрация на златни артефакти. Теглото и количеството на златните находки от Варненския некропол надвишават неколкократно същите показатели на всички открити досега синхронни предмети от този драгоценен метал в целия свят. Важна е и значителната разлика в броя и вида на останалите дарове, открити в отделните гробове. Те илюстрират първите етапи от зараждането на класово общество, което го превръща в свидетелство за появата на първата цивилизация – по-ранна от шумерската и египетската с повече от половин хилядолетие, припомниха от РИМ-Варна. Предметите от злато бележат социалния статут на притежателите им, а не са израз на тяхното лично богатство. Изглежда, че тук са погребани обитателите на социално-икономическия център на високо развитата общност, населяваща Северозападното Черноморие през втората половина на V хил. пр.Хр.

С няколко прекъсвания разкопките на некропола траят 13 сезона в периода от 1972 до 1991 г. Общо е разкопана площ от 7500 кв. м. Дотогава са проучени 301 гроба, от които 93 са на мъже, 67 – на жени, а 47 са символични – без положено в тях тяло. Останалите са нарушени в различна степен от по-късни вкопавания, строителни и земеделски дейности. Находките от разкопките се съхраняват във Варненския археологически музей, където ежегодно хиляди посетители от целия свят идват да ги разгледат и да научат повече за този блестящ обект.

През 2021 г., след 30-годишно прекъсване, музеят възобнови разкопките и за 3 сезона бяха проучени още 26 гроба. Държавното финансиране беше недостатъчно за осъществяване на поставените от екипа цели, затова миналата година работата бе подпомогната и със средства от общинския бюджет, каквито за 2024 г. не са заложени. От Регионалния исторически музей-Варна допълниха, че необходимата сума за проучванията е 50 000 лв. месечно, а набирането на повече средства ще позволи теренната работа да продължи по-дълго. Остатъкът ще бъде прехвърлян за разкопки през следващия сезон, като археолозите си поставят за цел пълното изследване на източната част на некропола до края на 2026 г.

„Всяка помощ – за осигуряване на финансови, материални, транспортни и други средства, ще бъде приемана с благодарност. Станете част от историята, помогнете за проучването на най-значимия археологически паметник на България!“, призовават от РИМ-Варна. Оттам се ангажират ежемесечно да публикуват размерът на събраните средства и отчет за тяхното разходване. С желаещите фирми музеят може да сключи договор за дарение, а всеки помогнал, при желание ще получи грамота за дарение.    

Банковата сметка на Регионалния исторически музей – Варна е:
За дарения в лева:
IBAN: BG 04 CECB 97903124160300 BIC: CECBBGSF ЦКБ – ВАРНА
За дарения в евро:
IBAN: BG 12 CECB 97903424160301 BIC: CECBBGSF ЦКБ – ВАРНА

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони