“Реал“ - убиецът на еврошампиони

Убиец на еврошампиони! Преди ерата на Шампионската лига с такова прозвище се гордееше ЦСКА. Когато турнирът още носеше името КЕШ и играха само националните първенци, „червените“ изхвърлиха „Аякс“, „Нотингам“ и „Ливърпул“.
В новата ера подобен статут има „Реал“ (Мадрид), най-успелият клуб в света. За шести път „Белите“ пратиха у дома носителя на Шампионската лига. „Реал“ е като котка с 9 живота. „Манчестър Сити“ стреля 33 пъти срещу вратаря Андрей Лунин. „Реал“ - само осем. Владеенето на топката бе 68 процента в полза на „гражданите“, които направиха и впечатляващите 920 паса за 120 минути футбол. Уви – тези статистики са познати за тим на Пеп Гуардиола. Но също неведнъж каталунският маестро е губил подобни епоси – сега след изпълнение на дузпи.
„Страдахме, защитавахме се и се класирахме – възкликна треньорът Карло Анчелоти. - „Сити“ винаги владее мачовете. Само със саможертва можехме да излезем живи. Пеп дойде и ме поздрави. Той е джентълмен! А „Сити“ е клуб, съставен от джентълмени!“
„Реал“ се класира за 17-и рекорден път на полуфинал. И там ще срещне втория по участия „Байерн“, който изхвърли „Арсенал“ с 1:0.
„Белите“ са не само майстори на настоящи шампиони, но и на продълженията. Заедно с „Челси“ и „Атлетико“ те са стигали седем пъти до допълнителни 30 минути. Последните пет „Реал“ излезе като краен победител включително в полуфинала срещу „Сити“ през 2022 година. И още една впечатляваща статистика. В 57 мача, когато е водил на почивката, „Реал“ задължително е продължавал. За последно загуби от 1:0 с 2:3 срещу „Галатасарай“ през 2013 година. „Сити“ не успя да се възползва от факта, че само два пъти в историята на Шампионската лига мадридчани само два пъти досега не спечелиха у дома и после се класираха – все срещу „Манчестър Юнайтед“. Последното поражение на „гражданите“ у дома датила от 2018 година, което е рекорд за английските отбори.
“Няма от какво да съм недоволен – коментира Гуардиола. - „Реал“ се защитаваше толкова дълбоко и единно, че ние не можахме да направим повече. Опитвахме да създаваме повече положения и да допускаме по-малко. Играхме превъзходно по всички параграфи. При дузпите всичко може да се случи. Бернардо Силва сам поиска да бие. Реши да стреля леко в средата – не му се сърдя. Разбира се, възстановяването е по-лесно след победа.“
„Сити“ пропусна възможността да стане първият отбор с два поредни требъла. В събота „гражданите“ излизат в полуфинал за Купата на Англия срещу „Челси“ на „Уембли“. Във Висшата лига са водач в класирането шест кръга преди края.