Над 100 хил. отказаха втората си пенсия

Над 100 хил. души са се отказали от втората си пенсия и предпочитат да взимат само една пенсия от държавната хазна.

Очакват, че при две пенсии ще получават по-малко, отколкото при една

През настоящата година намаляват държавната пенсия с около 11%

НАП събра 2,5 млрд. лв. за допълнително осигуряване

Над 100 хил. души се отказаха от вторите си пенсии, показват данни на Националната агенция за приходи. Те се опасяват, че ако взимат две пенсии - държавна и от частен фонд, реално ще имат по-малко пари, отколкото, ако получават само една пенсия от Държавното обществено осигуряване. Ако човек получава втора пенсия от универсален пенсионен фонд (УПФ), се намалява държавната му пенсия. Причината за това е, че част от вноските му за пенсия не са отивали във фонд “Пенсии” на държавното обществено осигуряване (ДОО), а в частния фонд.

За отпусканите през настоящата година държавни пенсии това намаление е с около 11 на сто за хора с трудова кариера без прекъсване от 2002 г. насам. След около седем години (през 2031 г.) намалението ще надхвърли 15%, а през 2036 г. ще достигне 19%. След 2040 г. намалението на държавната пенсия ще надхвърли 20%, а след 2050 г. ще се задържи на нива около 25 на сто.

През последните осем години, откакто хората получиха право да се отказват от вторите си пенсии, това са направили 104 379 души, показват данните на НАП, която събира осигурителните вноски. Същевременно само 2664 души са се възползвали от правото си отново да преминат от изцяло държавна пенсия на варианта на държавна пенсия и втора от частен универсален фонд. Така реално над 100 хил. души са решили, че предпочитат да получават само една държавна пенсия. Като в тези данни не влизат работещите в условия на първа и втора категория труд, които са се отказали от частния си професионален пенсионен фонд.

В периода откакто беше дадено право на хората да се откажат от втората си пенсия, до 2021 г. желаещите да се откажат от втората пенсия се увеличаваха ежегодно. През 2021 г. беше достигнат рекорд, когато само за година 32 511 души се отказаха от универсалния си фонд и поискаха да получават само пенсия от ДОО, която да не бъде намалявана. През следващите две години броят на хората, които се отказват от частния фонд, е по-малък. През 2022 г. 6938
души са заявили, че искат да получават една държавна пенсия, а през миналата 2023 г. броят на тези хора нараства до 9500 души.

След като човек избере да получава само държавна пенсия, натрупаните пари по личната му партида в универсален пенсионен фонд се прехвърлят в НОИ. В резултат само през миналата година от частните фондове в НОИ са прехвърлени 101,3 млн. лв. Кодексът за социално осигуряване дава възможност след време човек да реши отново да прехвърли парите си в УПФ и да получава две пенсии. През миналата година от това право са се възползвали само 976 души, като в УПФ са прехвърлени 5,47 млн. лв.

Осигурителните вноски за допълнително задължително пенсионно осигуряване на хората, които вече са се отказали от втората пенсия, се събират от НАП, но вместо в частния фонд се превеждат в НОИ. Затова само през миналата година в НОИ са преведени над 91,5 млн. лв., които са били предназначени за частните фондове, ако хората не се бяха отказали от тях. А през последните осем години над 352 млн. лв. са влезли в бюджета на ДОО вместо в частните фондове.

За година общият размер на вноските за допълнително задължително пенсионно осигуряване, събрани от НАП, са в размер над 2,5 млрд. лв. След това НАП превежда парите по сметки на съответните частни пенсионни фондове, където хората са осигурени, или в НОИ за тези, които са се отказали от втората си пенсия.

Втората пенсия се определя на база реално направени вноски

При некоректен работодател се прехвърлете

При минимална заплата губите пари

Всеки трябва да прецени кой вариант му е по-изгоден.

Всеки човек трябва сам да прецени дали му е по-изгодно да прехвърли парите си от частен фонд в НОИ и да се откаже от втората пенсия, обясниха експерти. Ако човек е работил при некоректен работодател, който не е внасял осигуровките му за втора пенсия, вероятно е по-изгодно да се откаже от втората пенсия.

Причината за това е, че универсалните пенсионни фондове (УПФ) определят размера на вторите пенсии на база реално постъпили вноски. Ако осигуровките не са плащани, човек ще получи малка втора пенсия. Същевременно при прехвърляне на натрупаните пари в НОИ държавната пенсия няма да бъде намалявана без значение, че част от вноските през годините не са били плащани. Защото държавната пенсия се определя на база дължими осигуровки, а не според реално внесените.

Ако обаче човек очаква да получи минималната или максималната държавна пенсия, е по-добре да не прехвърля натрупаните пари от универсалния си пенсионен фонд в НОИ. Причината за това е, че дори да прехвърли тези пари в НОИ може отново да получава минималната или съответно максималната пенсия. Така реално ще загуби прехвърлените пари.

През последните години минималната пенсия беше увеличена значително. В резултат действителната пенсия за много хора, определена на база години стаж и осигурителен доход, е по-малка от минималната, но те взимат минималната пенсия за стаж и възраст. За тези хора, дори да взимат и втора пенсия от частен фонд, държавната пенсия не може да бъде намалена, защото те получават минималната сума.

Подобна е ситуацията, ако действителната пенсия на човек, определена на база стаж и осигурителен доход, е по-висока от максималната. В този случай, дори действителната пенсия да бъде намалена заради това, че човекът взима и втора пенсия от частен фонд, пак може да е над максималната, и реално той пак ще взима максималната пенсия. А ако запази парите си в частния фонд, ще взима и втора пенсия от него. Но броят на хората с максимална пенсия е много малък.

За тези, които скоро навършват години за пенсия

Решават една година предварително

С времето срокът нараства

Хората, които скоро ще получат право на пенсия, могат да направят своя избор не по-късно от една година предварително.
Решението човек да се откаже от втората пенсия и да получава само една пенсия от държавната хазна трябва да бъде взето поне една година преди навършване на възрастта за пенсиониране. Като с времето този срок ще става все по-дълъг и хората все по-рано ще трябва да направят своя избор.

Според Кодекса за социално осигуряване, хората, които навършват възраст за пенсиониране в периода от 1 януари 2022 г. до 31 декември 2025 г. имат право да се откажат от втората пенсия не по-късно от една година преди да достигнат тази възраст. Пред настоящата година изискваните години са пенсиониране на жените са 62 години и 2 месеца, а за мъжете - 64 години и 7 месеца. През следващата година възрастта за пенсиониране нараства на 62 години и 4 месеца за жените и 64 години и 8 месеца за мъжете.

Хората, които ще навършат годините за пенсиониране от 1 януари 2026 г. до 31 декември 2030 г., трябва да направят своя избор не по-късно от две години предварително. След това този срок става все по-дълъг. Хората, които ще се пенсионират в периода от 1 януари 2031 г. до 31 декември 2035 г., трябва да направят избор дали се отказват от втората пенсия не по-късно от три години преди да достигнат възрастта за пенсиониране. Излизащите в пенсия от 1 януари 2036 г. до 31 декември 2037 г. трябва да вземат решение поне четири години предварително. А хората, които ще навършат възраст за пенсиониране слез 1 януари 2038 г., могат да се откажат от втората пенсия не по-късно от пет години преди да достигнат пенсионна възраст.

Средната вноска е 87 лв.

Универсалните фондове управляват 20 млрд. лв.

Хората имат средно по 6637 лв.

Средната сума на осигурените в универсалните пенсионни фондове стига за изплащане на минималната държавна пенсия в продължение на малко повече от година.

Универсалните пенсионни фондов, в които се осигуряват работещите хора, родени след края на 1959 г., управляват близо 20 млрд. лв., показват данни на Комисията за финансов надзор (КФН) към края на миналата година. Само за година управляваните от фондовете средства са нараснали с над 3,38 млрд. лв.

Общият брой на осигурените в тези фондове е над 4 млн. души. Но тук влизат и хора, които отдавна са напуснали страната и вече не работят и не се осигуряват тук. В бройката влизат и чужденци, които временно са работили на морето, внесени им са осигуровки, но след това са напуснали страната. В рамките на година в универсалните пенсионни фондове от осигуровки са влезли 2,26 млрд. лв., показват данните на КФН. Средният месечен размер на вноските в универсални пенсионни фондове за 2023 г. е близо 87 лв., при малко над 80 лв. за предходната година. Увеличението се дължи на вдигането на заплатите в страната.

Средният размер на натрупаните средства на един осигурен в универсален пенсионен фонд е 6637 лв. Като тук влизат само данни за хора, за които през последните 12 месеца е постъпила поне една осигурителна вноска. Така от данните за средния размер на средствата са изключени хора, които вече не са в страната, но и трайно безработните. Конкретните суми, натрупани по индивидуалните партиди на осигурените, са в много широки граници и зависят от годините трудов стаж и осигурителния доход. Наличните 6637 лв. средно на човек са достатъчни за изплащане на минималната държавна пенсия от 523 лв. в продължение на близо 13 месеца, тоест малко повече от година.

Два от фондовете са на минус

Доходността на фондовете изостава от инфлацията

Едва 1,26% годишно

Два от универсалните пенсионни фондове имат отрицателна годишна доходност за периода от март 2022 г. до март 2024 г.
Доходността на частните пенсионни фондове значително изостава от инфлацията в страната, става ясно от данни на Комисията за финансов надзор и НСИ. За двегодишен период - от края на март 2022 г. до края на март 2024 г. средната годишна доходност на универсалните пенсионни фондове е средно 1,26%, показват данни на КФН.

Това означава, че общо за период от две години доходността от управление на парите на осигурените е средно близо 5,3%. Но инфлацията за същия този период според официалните данни на НСИ е 17,5%. Това означава, че като вземем предвид инфлацията, реално парите за пенсии в универсалните фондове са се обезценили с близо 12 на сто за период от две години.

Доходността на различните универсални пенсионни фондове за 2-годишния период е в доста широки граници. Два от фондовете дори са с отрицателна доходност за периода, показват данните на КФН. Това означава, че парите на осигурените намаляват, дори без да отчитаме инфлацията.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения