Изчистват София от незаконни павилиони

Снимки: Столичен общински съвет и Булфото
Част от будките до столичния КАТ никога не са имали разрешения за поставяне, други са с изтекли такива.

Градската управа премахнала над 400 опасни обекта за по-малко от година

Акции във всички столични райони

Подхващат кабели по фасадите на сгради

От 411 незаконни будки, павилиони и гаражни клетки е освободена София в рамките на няколко месеца. Това показват резултатите от кампанията за изчистване на града от опасни преместваеми обекти, подета от шефа на Столичния общински съвет Георги Георгиев и подкрепена от главния архитект Здравко Здравков. Тя е факт след ключови промени Наредбата за преместваеми обекти, която бе приета миналата година и по която работи активно екипът на главния архитект.

Обекти се премахват във всички столични райони, като се реагира по сигнали и оплаквания от граждани и институции, посочиха пред “Труд news” от градската управа. При последната акция вчера бяха махнати 11 от емблематичните павилиони, които се намират от години до КАТ-София, опасани с кабели, което също е нарушение на правилата и само на 20 метра от детска площадка.

Част от обектите никога не са имали разрешения за поставяне, други са с изтекли такива. След спечелени дела от Столичната община по жалби на собствениците на павилионите, те бяха демонтирани. Всъщност с промените в наредбата бяха ускорени правилата и процедурите за премахване. Работещият режим обаче среща съпротивата на собствениците, като всеки един е обжалвал премахването на своя обект и така Общината води над 400 дела по тези казуси, се разбра след акцията вчера. Затова наложените глоби или санкции, които според новите текстове в наредбата стигат до 50 000 лв. (виж карето), зависят от съдебните производства.

На място собственици се оплакаха, че не са били уведомени. “Хората протестираха, твърдяха, че не са уведомени, което не е вярно. Подали са дори жалба срещу това, че се премахват. Спечелени са делата. Днес отново имат възражения. Това обаче не означава, че ще правим крачка назад. Година след приемането на наредбата са премахнати над 400 незаконни павилиона.

Опасните кабели по фасадите на сградите също са приоритет и започват тяхното премахване.

Прилагането на новите правила и контролът се извършва от главния архитект и районните кметове, които веднъж месечно трябва да правят проверка, за да няма подобни случаи. Без съмнение, отличникът е арх. Здравков”, посочи председателят на СОС.

А арх. Здравков допълни, че 2500 лева струва премахването на един незаконен обект, като парите ще бъдат изискуеми от ползвателите на отстранените обекти.

При предишната по-масова акция бяха премахнати накуп 7 павилиона от зеленчуковия пазар в “Лозенец”, а работата няма да спира и занапред, и дори ще бъде разширена. Дирекция “Строителен контрол” ще започне да премахва и незаконни кабели от фасадите на сгради, като вече има редица издадени заповеди за това, съобщиха пред “Труд news” от градската управа.

Из Наредбата

До 50 000 лв. санкция при нарушение

Чл. 87. (1) Който постави без разрешение за поставяне преместваем обект или рекламен елемент:

1. в имот публична собственост, се наказва с глоба от 2000 до 5000 лв. за физически лица, съответно с имуществена санкция от 10 000 до 50 000 лв. за еднолични търговци и юридически лица;

2. в имот частна собственост в I-ва, II-pa, III-та, IV-та, V-та или VI-та зона, се наказва с глоба от 1000 до 5000 лв. за физически лица, съответно с имуществена санкция от 5 000 до 50 000 лв. за еднолични търговци и юридически лица;

3. в имот частна собственост в VII-ма зона, се наказва с глоба от 500 до 3000 лв. за физически лица, съответно с имуществена санкция от 2000 до 20 000 лв. за еднолични търговци и юридически лица.

(2) Който се ползва от поставен без разрешение за поставяне преместваем обект или рекламен елемент:

1. в имот публична собственост, се наказва с глоба от 1000 до 5 000 лв. за физически лица, съответно с имуществена санкция от 5000 до 50 000 лв. за еднолични търговци и юридически лица;

2. в имот частна собственост в I-ва, II-ра, III-та, IV-та, V-та или VI-та зона, се наказва с глоба от 1 000 до 3 000 лв. за физически лица, съответно с имуществена санкция от 5 000 до 20 000 лв. за еднолични търговци и юридически лица;

3. в имот частна собственост в VII-ма зона, се наказва с глоба от 500 до 2 000 лв. за физически лица, съответно с имуществена санкция от 1 000 до 10 000 лв. за еднолични търговци и юридически лица.

 

Председателят на СОС Георги Георгиев: Висящите кабели са абсолютно забранени

Шефът на СОС Георги Георгиев и главният архитект на София Здравко Здравков присъстваха на събарянето на 11 незаконни павилиона до КАТ-София вчера.

 

Висят и стърчат кабели над и около павилионите, нещо което е абсолютно забранено, съгласно новите правила, които приехме преди година в Общинския съвет. Въпреки напрежението от страна на собствениците и възраженията, които и днес (б. а. - вчера) направиха, ние няма да отстъпим. Това е единственият начин да подредим нашия град и да го направим безопасен.

В петък, районният кмет се похвали с премахването на павилионите, нещо което е заслуга на главния архитект. Всъщност кметът на “Изгрев” не си е мръднал пръста да изпълни задължение, което му е вменено с решение на общинския съвет. А сега си приписва чужди заслуги, макар че идват избори, смятам, че това не е почтено. Вярно е, че вчера чухме Асен Василев да говори по повод номинацията на Васил Терзиев, че моралът нямал значение, защото не избираме патриарх, а кмет. Доста екзотична ми се струва тази теза, защото за хората, за нормалните хора, които вършат работа, моралът има значение. Така трябва да е и за кмета на “Изгрев” въпреки насоките на новия му партиен лидер Асен Василев.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони