Един милион фантоми повече в списъците

В държавите от ЕС ще се гласува и за Европарламент и за Народно събрание, а извън ЕС ще се гласува само за НС.

Срокът за регистрация на кандидатските листи изтича на 7 май

С различни цветове на бюлетините секционните комисии щели да поправят грешки

Общинските комисии обявяват списъците

За 34 години фантомите в избирателните списъци скочиха от 500 000 на 1 400 000. Колко от тях ще влязат в урните, зависи от секционните комисии, коментира пред “Труд news” професор Михаил Константинов. Той отново повтори, че най-сериозният проблем на вота на 9 юни е машинното гласуване, каквото не случайно в Европа няма (виж интервюто).

Шефката на ЦИК Камелия Нейкова обясни, че различни цветове на хартиените бюлетини щели да помагат на избирателните комисии да коригират грешки. За двата вота бюлетините ще се различават по линията на гърба - едната ще е по-тъмна от другата.

Нейкова коментира, че “машината за гласуване не отпечатва цветни бюлетини, но за всеки избор има отделна бюлетина, както беше на местните избори”. Ако с бележките стане грешка с урните, засега от ЦИК нямат обяснение как ще бъде поправена.

“Бюлетините се отпечатват една след друга, проверява се какво е записано, сгъва се, СИК поставят печат и се пускат в урната. Дори и да се объркат урните, когато преброяват членовете на СИК, трябва да преброят бюлетината за съответния избор, за който е подадена. Ако е за ЕП, трябва да се преброи правилно”, каза още Нейкова пред БНР.

За участие на изборите на 9 юни т. г. са подали документи 23 партии и 11 коалиции, регистрирани са 22 партии и 11 коалиции. “Атака” е заличена, защото при проверка на подписите в ГРАО се оказва, че не достигат.

Днес ще са ясни и инициативните комитети, които издигат независими кандидати за ЕП. Срокът за регистрация на кандидатските листи изтича на 7 май за НС и ЕП. Регистрацията за членове на ЕП е в ЦИК, а за НС в съответната избирателна комисия. Независимо от празничните дни ЦИК и РИК ще приемат документи. Документи няма да се приемат в ЦИК само на 3 и 5 май - Разпети петък и Великден.

Вече се очертава дублиране на депутати за двата вида избори. Ако един и същ претендент бъде избран и в двата парламента, той трябва да обяви къде ще бъде депутат.

На 9 юни за пръв път ще гласуваме едновременно за представители в Европарламента и в Народното събрание. За да може един избирател да гласува едновременно, трябва освен да е навършил 18 години, без запрещения, да има адресна регистрация по постоянен и настоящ адрес в България или друга страна, членка на ЕС и постоянен в България.

Днес - 29 април, общинските администрации обявяват избирателните списъци и избирателите могат да проверят дали фигурират в двата избирателни списъка - за НС и ЕП. В държавите от ЕС ще се гласува и за двете, извън ЕС ще се гласува само за НС и в избирателната секция ще има машини с електронна и хартиена бюлетина само за НС.

“В секции в дипломатическите ни представителства и консулства в страни извън ЕС ще може да се гласува за НС и за ЕП, ако избирателят има това право - към 9 март трябва да има настоящ адрес в ЕС.

Според Камелия Нейкова този път няма има проблеми със сертифицирането на машините, както по време на местните избори през есента на 2023 г. Сертифицирането е ангажимент на Министерство на електронното управление, Институт по стандартизация и Агенцията по метрология.

Проф. Михаил Константинов, пред “Труд news”: В урните ще влязат толкова фантоми, колкото пуснат СИК-овете

Павлина Живкова

- Г-н Константинов, шефката на ЦИК каза, че е възможно при хартиените бюлетини да има объркване на урните. Това ще се отрази ли по някакъв начин на резултатите?
- Няма да се отрази. Прочие, бюлетините, които се броят, са хартиени. Спокойно можеше те да се пускат в една урна, а комисиите при броенето да ги разделят. Единственият проблем е, че все още се гласува с машини в България, а никъде в Европа това не се прави. От 50 държави в Европа единствено в Брюксел се ползват устройства за гласуване като нашите, но това е само половин Белгия.

- Защо ЦИК вече втора година не изпълнява текст на Изборния кодекс и не създава звено за управление на машинното гласуване и всеки път изборите зависят от “Сиела норма”?
- Защото тези, които са заинтересовани финансово, предпочитат да е така. Те свикнаха да получават едни пари, вече за почти никаква работа, защото е същият софтуерът, само се сменят имената на партиите. Т. е. почти нищо друго не правиш и вземаш по няколко милиона - удобно, законно и приятно.

- Това означава ли, че ЦИК са свързани със “Сиела норма”?
- Свързани са с договор. А дали има, или няма корупция, аз не знам. Ще повторя обаче, че в Европа машинно гласуване няма, включително и по такива причини. Колкото пъти ме питате, ще отговарям така.

- Аз питам защо ЦИК не прави звеното за машинно гласуване, както е по закон?
- На този въпрос нека ви отговорят от ЦИК. Очевидно е, че законът не се изпълнява. Но не само този закон у нас не се изпълнява. Виждате как напористи адвокатки създават фалшиви документи на държавно ниво и никой не ги лишава от адвокатски права поне. Има също един човек, който какъвто и документ да подпише, той все е нефелен. Каквато и декларация подпише, тя все фалшива се оказва. И този човек беше премиер! 

- След преброяването списъците изчистиха ли се от фантоми?
- Не, разбира се. Отбележете си пак четирите знаменити числа. Всички българи по земното кълбо, включително и в България, са 8 200 000 - това са хората, които имат ЕГН и постоянен адрес в България. От тях избиратели са 6 600 000 - това са българите над 18 г., които не са поставени под запрещение и не изтърпяват наказание “лишаване от свобода”. На територията на България има 6 500 000 българи, а от тях 5 200 000 са избиратели, т. е. българи над 18 г., които не са под запрещение и не са в затвора. За да се изчистят списъците от фантоми, трябва да има закон за това. Необходимо е прилагане на френската технология - всека година отиваш и се регистрираш за изборите през следващата. Ако не се регистрираш - не гласуваш.

- Кой има интерес от такива списъци?
- Никой. Става въпрос за политическо невежество и масивна глупост. Фантомите в момента са 6 600 000 минус 5 200 000, което е равно на 1 400 000. Така фантомите нараснаха от 500 000 в началото на демокрацията до 1 400 000 към днешна дата.

- А колко от тях скачат в урните?
- Колкото пуснат секционните комисии. Защото, за да скочат фантомите в урните, трябва всички в секцията да са съгласни. Или да си гледат в телефоните и да си бъркат в носа, което е същото.

Благовест Кирилов, бивш зам.-министър на е-управлението, пред “Труд news”: ЦИК още не са създали звеното за управление на машинния вот

За да се изработи български софтуер на машините за гласуване е необходимо време - поне една година. В ЦИК все още няма създадено специализирано звено за управление на машинното гласуване, както изисква чл.- 56, А на Изборния кодекс.

Оправданието, че нямало кандидати заради ниското заплащане (доколкото си спомням обявената заплата бе около 2 500 лв.) са несъстоятелни. Защото биха могли да наемат и софтуеристи на граждански договори и да им плащат за извършена работа. Но именно подобно звено би следвало да се занимава с доразвиване на софтуера. Съществено е тези специалисти да бъдат наети дългосрочно.

Важно е да отбележим, че тук стои и въпросът софтуерът с какъв хардуер (машини) ще е съвместим, преди да започне изработването му. Твърденията, че в БАН биха могли да разработят наш софтуер за машинното гласуване ми се струват попресилени. Едва ли там имат капацитет за подобно нещо. Същото важи и за “Информационно обслужване” АД, които допълнително ще са в конфликт на интереси като участник в обработката на резултатите от изборите. Освен това смятам, че е важно софтуерът на машините за гласуване да е отворен, тъй като това би повишило доверието в този вид гласуване. Отвореният код не означава създаване на възможност за манипулации, напротив - всеки би проверил възможни ли са пробойни и какви. В този случай е важно да бъде гарантирана невъзможност за физически достъп до машините и гарантиране на сигурността на софтуера върху тях.

Благоевград се очертава като знаков район

Нинова, Желязков и Пеевски влизат в сблъсък в Пиринско

Светлана Василева, 
Труд news, Благоевград

Силна предизборна кампания и остри сблъсъци се очакват в Пиринско след като станаха известни водачите на листите на основните претенденти за власт в страната. Корнелия Нинова ще води листата на БСП, утвърден е и Росен Желязков като водач на листата на ГЕРБ в региона. Това е обичайна роля за него, защото в поредни избори той оглавява листата в региона.

В ППДБ се говори, че Андрей Цеков ще оглави пиринската листа, а в ДПС очакват по традиция водач да бъде Делян Пеевски.
Голяма конкуренция ще има вътре в самите листи, заради преференциите. В листата на ГЕРБ отново последен ще бъде Стефан Апостолов от Симитли, който до сега винаги е измествал с преференции всички от първите две места. ГЕРБ ще се бори за пет места, най-големия им конкурент се очертава ПП-ДБ.

Актуализират методиката до края на април

На случаен принцип теглят номерата на машините за удостоверяване

На работна среща между министъра на електронното управление Валентин Мундров, председателя на института за стандартизация Ивелин Буров, и. д. председателя на института по метрология Паун Илчев решиха да се актуализира методиката.

В Министерството на електронното управление ще бъдат изтеглени номерата на машините за гласуване, които ще бъдат удостоверявани за съответствие за предстоящите на 9 юни избори.

Публичното теглене ще се извърши в присъствието на министър-председателя и министър на външните работи Димитър Главчев. Поканени да присъстват са и представители на ЦИК, на обществения съвет към ЦИК, както и членове на парламентарно представените партии.

Актуализирането на методиката за удостоверяване на съответствието на доставения тип техническо устройство за машинно гласуване с изискванията по чл. 213, ал. 3 от Изборния кодекс и изискванията на техническата спецификация ще приключи до края на април.

Това стана ясно по време на работна среща между министъра на електронното управление Валентин Мундров, председателя на УС на Българския институт за стандартизация (БИС) Ивелин Буров, и. д. председателя на Българския институт по метрология (БИМ) Паун Илчев и главния секретар на БИМ Златко Халваджиев. По време на срещата бяха обсъдени и етапите в процеса по удостоверяване на устройствата за гласуване, сроковете, както и отговорността и ангажираността на всяка една от трите институции, съобщиха от пресцентъра на МЕУ.

В РИК-овете ще работят с наранени печати

Светлана Василева, 
Труд news, Благоевград

В РИК-овете в страната ще работят с наранени печати, за да няма фалшифицирани документи.

“Нараняването на лицевата част на печатите се прави с цел да не могат да бъдат подпечатвани и фалшифицирани документи, на които да се придаде вид, че произлизат от Районната избирателна комисия”, обясни адвокат Мартин Бусаров, който е и председател на РИК-Благоевград.

“В моята практика назад във времето, която никак не е малка, се е случвало хора да се легитимират с удостоверения, които не са издадени от РИК, а от партийните офиси. С цел нашата документация да е защитена, ние наранихме лицевата част на нашите три печата - тази, която полага отпечатъка с текста. По този начин ако се наложи да се сверява образец с отпечатък ще се види дали са ползвани оригиналните печати или някакви други или някой е съставил документ с фалшив печат”, подчерта адвокат Мартин Бусаров.

Той обясни, че тази процедура се прави винаги, като тя е законово регламентирана.

“Колегите от Централната избирателна комисия с нарочно решение ни задължиха на първото заседание да извършим това действие, така че нашите съграждани от всички 14 общини могат да бъдат спокойни, че с тези печати ще излиза кореспонденцията единствено и само от РИК”, каза адвокат Бусаров.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения