Да изядеш… букета

Масата става по-весела, когато и цветята се превърнат в ястие.

Цветя в чинията

Ядливата флора е на мода в по-изисканите ресторанти

Глътнете смело теменужките, латинките, розовите листенца

На Цветница можете да се порадвате на красиви цветя не само във вазата, но и в чинията. Много от пъстрите цветчета са подходящи за ядене. Те все по-смело се слагат за украса на салати, предястия, меса, десерти. Така че не избутвайте украсата в края на чинията, а смело я хапнете. Едва ли някой готвач ще ви предложи отровно растение. Нещо повече - ядливите цветя могат да допринесат полза за организма. Кои са най-популярните сред тях?

Латинката в миниатюрния си вид не само развеселява чинията с ярко оранжевия си цвят, а и е известна с противовъзпалителния и антиоксидантния си ефект. Богата е на минерали. Има пикантен вкус, така че не прекалявайте с количеството. Могат да се консумират както цветовете, така и листата – сурови или сварени, както и във вид на песто. 

Глухарчето не е само плевел, а и много полезно ядливо растение, силен антиоксидант. Ядат се всичките му части: цветовете – сурови, пържени или панирани, листата и стъблата – сурови на салата или задушени, корените обикновено се използват за чай. От цветовете може да се направи желе и вино.

Лавандулата наподобява на вкус розмарин. Използва се малко количество при готвенето, за да не стане ястието прекалено ароматизирано. Може да се слага и в сладки, и в солени ястия. Подхожда си в комбинация с шоколад, мащерка, цитрусови и горски плодове.

Тученицата погрешно смятаме само за плевел. Тя има антиоксидантни качества, съдържа много витамини и минерали. Изключително богата е на омега-3 мастни киселини. Месестите ѝ листа и цветовете могат да се сервират към салати, сандвичи, супи, смесени с други задушени зеленчуци.

Всички видове рози могат да се консумират. Ядат се само ароматните цветни листенца. Розата се използва в конфитюри, сиропи, сладка, като добавка към масло, захар или шоколад, в чайове, печива.

Цветове от хибискус, орлови нокти, теменужка, лайка, пореч, тиквички, невен също имат своето място на трапезата. Когато решите да експериментирате с ядливи цветя, уверете се, че са чисти от замърсявания и пестициди. Не купувайте цветя, които искате да използвате за готвене, от цветарски магазини. Пробвайте малко количество, за да се уверите, че не предизвикват у вас храносмилателни проблеми или алергия.

Салата от чери домати и латинки

Необходими продукти:
200 г чери домати
4-5 цвята латинка
1 шепа листа от латинка
1 шепа листа от босилек
1 шепа спанак
4 фурми
2 с. л. шамфъстък
2 с. л. зехтин
балсамов оцет, сол

Начин на приготвяне:
Изпечете шамфъстъка, ако е суров, и го оставете да изстине. Почистете фурмите от костилките и ги нарежете на ленти с ширина 3 мм. Разполовете доматите. Поставете спанака в чиния за сервиране. Отгоре наредете резените домат. Гарнирайте с листа от босилек и латинка. Поръсете с шамфъстък и фурми. Полейте със зехтин и балсамов оцет. Подправете със сол на вкус. Украсете с цветове латинка.

Веган Капрезе

Необходими продукти:
3 домата
12 листа от латинка
5-6 цвята от латинка
5-6 стръка пресен босилек
50 г сирене тофу
1 каф. ч. балсамов оцет
1/2 каф. ч. вода
2 ч. л. захар
морска сол, черен пипер 

Начин на приготвяне:
Нарежете доматите на филии, сложете ги в цедка над дълбока купа и ги посолете. Оставете ги да се отцедят 5-10 минути или докато в купата се отдели повече от една лъжица сок. В касерола на среден огън смесете балсамовия оцет, водата, отделения от доматите сок, захарта, морска сол и черен пипер. Оставете да се редуцира 10-15 минути, като разбърквате внимателно. Няма нужда дресингът да бъде прекалено гъст. Оставете го да се охлади за 5 минути, през което време той ще се сгъсти допълнително. Наредете доматите на дъното на чинията за сервиране, сложете отгоре листата от босилек и латинка и цветовете. Сложете няколко парченца тофу. Накрая полейте с балсамовия дресинг.

Печено пиле с лавандула

Необходими продукти:
4-5 пилешки бутчета или 1 цяло пиле
1 с. л. сушена лавандула за кулинарни цели
1 шепа свежи цветове лавандула
1 с. л. мед
1 каф. ч. зехтин
2 скилидки чесън
сол, черен пипер

Начин на приготвяне:
Смесете сушената лавандула, меда, зехтина, смления чесън, солта и черния пипер. Изсипете маринатата при бутчетата и ги покрийте от всички страни. Оставете месото да се маринова 30 минути. Печете в предварително загрята на 190 градуса фурна 30-40 минути или докато бутчетата станат златисто кафяви. Гарнирайте със свежи лавандулови цветове преди сервиране.

Пролетна фокача

Необходими продукти:
5 ч.ч. брашно тип 550
1,5 ч.ч. пълнозърнесто брашно тип 1850
1 с.л. сол
3 с.л. сушен цвят лавандула
1 с.л. суха мая
3,5 ч.ч. топла вода
1/4 ч.ч. зехтин
едра сол, зехтин, билки и ядливи цветя за украса

Начин на приготвяне:
В голяма купа разбъркайте брашната със солта и маята. Добавете водата и разбъркайте с дървена лъжица, докато брашното се поеме и се получи лепкаво тесто. В голяма купа сложете зехтина и прехвърлете тестото, като намазвате от всички страни със зехтин. Похлупете и оставете да втаса 1,5 часа (или до 2 дни в хладилник). Когато тестото е увеличило обема си двойно, го премесете леко, за да спадне обемът, и го прехвърлете в тава върху хартия за печене. Разпределете го равномерно, поръсете със зехтин и направете дупки с пръсти. Оставете да втаса още 20 минути. Украсете с билки, сушен цвят лавандула и ядливи цветя. Печете фокачата в предварително загрята фурна на 200 градуса около 20 минути, докато стане златиста.

Хит на седмицата

Панирани цветове от тиквички

Необходими продукти:
8 цвята от тиквички с дръжки
8 топени сиренца
2 яйца
2 с. л. брашно
100 мл олио
сол, чесън на прах

Начин на приготвяне:
Във всеки цвят се поставя по 1 топено сиренце. Отделят се жълтъците от белтъците. Жълтъците се смесват с брашното, солта и чесъна и се разбъркват. Прибавят се разбитите белтъци. Пълнените цветове се панират и се поднасят топли.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Гурме