Варненските апелативни прокурори: Премахването на правомощията на обвинението по надзора за законността е в ущърб на обществото

В становище до МП магистратите посочват редица противоречия в проекта за промени на Закона за съдебната власт  

Проектозаконът за съдебната власт е изготвен при липса на постигнато съгласие и съобразяване с изразените становища и критики от представители на прокуратурата и съсловните организации на магистратите, чиято дейност се регламентира в посочения нормативен акт. Това се казва в становище на Апелативна прокуратура-Варна, изпратено в Министерството на правосъдието.

Магистратите припомнят, че са направили редица предложения за промени в проекта за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт в стартиралата през март процедура по обсъждане. Тя повтаря тази по приемане на измененията и допълненията на действащата Конституция, за което има висящи производства пред Конституционния съд за обявяване за противоконституционни на разпоредби, включително и касаещи устройството на съда, прокуратура, формирането на Висшия съдебен съвет и Висшия прокурорски съвет. Едва след постановяването на решенията на КС следва да се обсъждат изменения в устройствения закон на тази власт, смятат варненските апелативни прокурори.

В становището си те сочат, че в проекта за изменение на ЗСВ има множество противоречия в определени разпоредби, част от които са взаимоизключващи се, а други са и дискриминационни. Такава е неравнопоставеността между съдии, прокурори и следователи, които са представители на единната съдебна власт. Ако законът бъде приет в този му вид, той ще стане предпоставка и инструмент за засилване на поначало недопустимото политическо влияние над дейността на държавното обвинение, подчертават прокурорите от АП-Варна. Като пример те сочат текстовете, определящи абсолютното мнозинство на парламентарно избраните членове на Висшия прокурорски съвет и предвиденото обикновено мнозинство за осъществяване на кадровата политика в прокуратурата и следствието. Това е в разрез с гаранциите за независимост на посочените органи и с препоръките на европейските институции по-голяма част от съответните съвети да се избират от професионалните съсловия, се казва в становището.

В него се обръща внимание на факта, че към момента прокуратурата има най-голям принос за защитата на обществения интерес при констатирано бездействие от страна на контролните органи съгласно правомощията си по надзора за законността. Премахването му ще е абсолютна пречка за реакция спрямо неправомерни действия или бездействия на контролните органи и регулатори. Те ще станат безконтролни, доколкото назначенията в тях са изключително политически мотивирани, а това ще е в ущърб на обществото, предупреждават варненските апелативни прокурори.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Региони