Боряна Калейн – Отново на върха

Световната купа в София бе първата истинска изява на най-добрите ни гимнастички в олимпийската година. И донесе триумф в многобоя! При това двоен – Боряна Калейн спечели титлата при индивидуалистките, а Стилияна Николова взе среброто. Като и двете дадоха сериозна заявка, че ще играят основна роля на игрите в Париж, където може отново да премерят сили, този път за най-престижното отличие в спорта...

Дълги години художествената ни гимнастика живееше с бремето на липсващата олимпийска титла. Спортът, който десетилетия наред има уникален статут у нас, дочака своя триумф в Токио през 2021 г., когато ансамбълът с треньор Весела Димитрова донесе първото злато с безапелационно превъзходство в най-силната възможна конкуренция. В последните десетина години сякаш няколко поколения ансамбли ни носеха най-голямата радост, но ето, че България отново има гимнастички, които са сред най-добрите при индивидуалистките, при това месеци преди олимпиадата...

Всъщност не е сигурно, че Боряна Калейн или Стилияна Николова ще замине за Париж. Преди първите състезания от сезона главният мениджър на индивидуалното направление в националния отбор Бранимира Маркова обяви, че двете квоти не са поименни и въпросът за състава е отворен до европейското първенство в Будапеща в края на май. При това в последно време в тима място намери Ева Брезалиева, а в последната година с гръм и трясък при жените нахлу и Елвира Краснобаева...

И все пак в „Арена София“ Калейн и Николова защитиха статута си в световния елит, така че остават фаворитки за олимпийските визи. При това този път Боряна излезе пред Стилияна в задочния дуел между двете ни звезди – Николова допусна грешка в съчетанието си на бухалки, което я остави с 2,200 точки зад победителката. Калейн триумфира със сбор 137,300 (35,600 точки на обръч, 33,800 на топка, 35,050 на бухалки и 32,850 на лента), докато сборът на Николова бе 135,100 (34,350 на обръч, 35,150 на топка, 31,800 на бухалки и 33,800 на лента).

От известно време двете си поделят трудностите и славата, които вървят със статута на топгимнастичка на България. Боряна познава тази ситуация отлично, тъй като преди това влезе в националния тим, когато водещи състезателки бяха Невяна Владинова (днес вицепрезидент на БФХГ) и Катрин Тасева. Част е от състава, спечелил сребърни медали на световното първенство в София през 2018 г., но началото на кариерата при жените е помрачено от контузия, която я вади от доста състезания в първата ѝ година. Вторият сезон обаче носи първия голям пробив – победа на бухалки на Гран при в Москва в конкуренцията на невероятните близначки Дина и Арина Аверини. Игрите в Токио пък ѝ донесоха 5-о място – може би донякъде разочароващо, защото всички спортисти мечтаят за медал. А в художествената гимнастика участието на повече от една олимпиадата не е толкова често срещано – спортът „не толерира“ по-възрастните състезателки. А Боряна тогава сякаш бе в идеалната възраст – на почти 21.

Още на следващата година Калейн показа, че времето ѝ не е отминало с убедителен триумф на Световната купа в София – злато на многобой и три от уредите. Същата година обаче дойде и един от най-големите кошмари в кариерата ѝ – гимнастичката отпадна от списъка с участничките на световното първенство пред родна публика заради внезапно заболяване. Чакове след стабилно представяне на подиум тренировката тя бе приета в болница с 39,4 градуса температура. Здравословен проблем я извади и от надпреварата пред родна публика миналата година, отново непосредствено преди събитието. Стана ясно, че Боряна е спряла тренировки, а президентът на федерацията Илиана Раева обяви, че гимнастичката трябва да реши дали изобщо ще продължи със спорта...

Съмненията бяха отхвърлени със завръщане в тима за световното във Валенсия, където България оглави отборното класиране. Боряна пък спечели сребърни медали на лента и бухалки, но цялостното представяне на родните гимнастички на последния мондиал бе под очакванията. При това първенството затвърди тенденцията втози олимипйски цикъл млади състезателки да печелят многобоя на мондиал – година след италианката София Рафаели в София, Дария Варфоломеев обра всички златни медали във Валенсия.

Но... олимпиадата е различно състезание. Напълно възможно е в Париж младите фурии да получат урок от по-голяма състезателка. На най-голямото спортно събитие Боряна ще е почти на 24. Няма гимнастичка, която е печелила олимпийско злато на такава възраст – Евгения Канаева и Линой Ашрам го постигнаха на 22. Но... рекордите са, за да се подобряват.

 

Вече е много осъзнат състезател

Тя вече е много осъзнат състезател, изключително целенасочено работи в залата. Подготовката беше планирана тя да започне по-късно тази година с цел да бъде във върхова форма, когато предстоят най-важните състезания, така че съм доволна на този етап от нея. Първоначално бяхме решили да играе на по-малко състезания, но предвид това, че е с четири нови композиции, които са значително по-сложни от миналогодишните, решихме, че ще има нужда от малко повече изяви. Това беше първа много важна стъпка към олимпийските игри в Париж.

Мариана Памукова, личен треньор

 

С повече състезания ще придобие увереност

Добър старт и за двете, вече имат достатъчно опит. По мое настояване Боряна ще участва в Ташкент, защото смятам, че на нея ѝ липсват състезания, а с повече състезания тя ще придобие малко повече увереност и самочувствие. Конкуренцията в отбора индивидуално жени е много силна, това може само да ме радва, защото това помага за добрата работа в залата и затова, че всяка една от тях се стреми да запази мястото си и да покаже най-доброто от себе си.

Бранимира Маркова, главен мениджър на националния отбор жени-индивидуално

 

Дори сестри Аверини не могат като нея

Когато си роден, за да бъдеш състезател и шампион, тогава се получава така. Боряна Калейн обича състезанията, когато разбра, че може да печели играе още по-силно, много е адекватна по време на тренировките, показва спокойствие и спортна форма. Ако успее да изчисти детайлите, ще бъде една от абсолютните претендентки за шампионската титла в многобоя. Никоя от най-изявените гимнастички, включително и сестри Аверини, не са в състояние да играят тази гимнастика, която в момента играе Боряна Калейн.

Илиана Раева, президент на БФХГ, при включването на Боряна в националния отбор през 2019 г.

Всяка седмица – състезание

Пълна програма – това е подходът на Боряна Калейн от началото на сезона. Топгимнастичката направи нетрадиционно включване в подгряващия международен турнир „София къп“ седмица преди Световната купа в София и очаквано спечели многобоя в конкуренцията на предимно млади състезателки. А следващата седмица е на Световната купа в Ташкент, за да премери сили със световната шампионка Дария Варфоломеев. Германката бе голямата липсваща от надпреварата в „Арена София“, след като предшественичката ѝ на световния връх София Рафаели зае 4-о място, а друга млада звезда – европейската шампионка Дария Атаманов (Израел) остана трета.

Синеоката чаровница може би не изглежда много страшно, но художествената гимнастика е спорт и Боряна трябва да вземе страха на съперничките преди олимпиадата.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Силуети