Шефът ми обясни, че трябва да започна да давам и нощни смени. Мога ли да откажа? Имам дете на 4 години, което няма как да оставям вечер, тъй като и съпругът ми работи на смени.

Е. А., Своге

Има няколко категории работници, за които нощният труд (който се полага от 22 ч до 6 ч,) е забранен. Майките на деца до 6-годишна възраст са една от тях. Останалите са: ненавършилите 18 години; бременните и служителките в напреднал етап на лечение инвитро; майки, които се грижат за деца с увреждания независимо от възрастта им; трудоустроените. За последните две групи нощният труд е допустим след писмено съгласие на служителите.

Ако смятате, че работодателят ви нарушава закона, може да сезирате Инспекцията по труда.

Справка: чл. 140 от Кодекса на труда.

За връзка с нас - pravoired@trud.bg

Пазарувай в MediaMall.bg - книги, музика, филми и абонаменти


РЕГИСТРИРАЙ СЕ

Нямаш
профил?

Запомни ме Забравена парола