17 април е Световен ден за борба с хемофилията

Снимка: Pixabay

17 април е Световен ден за борба с хемофилията. Световният ден за борба с хемофилията е ден за хората, които са засегнати от нарушения на кръвосъсирването – или защото имат такова, или защото се грижат за някого, който го има. При хора с хемофилия, процесът на съсирване на кръвта не работи правилно, в резултат на което те могат да кървят по-дълго от нормалното, а някои хора могат да получат спонтанно кървене в ставите, мускулите или други части на тялото си, което да доведе до проблеми с развитието и постоянни затруднения в мобилността. Редовната физическа активност значително повишава стабилността и силата на мускулно-скелетната система, което води до по-нисък риск от травми и наранявания. Това прави тренировките изключително полезни за хората, засегнати от заболяването хемофилия. Физическата активност е препоръчителна не само за пациентите с нарушения в кръвосъсирването, но и за всички останали, обясни Геновева Генова, рехабилиатор в УМБАЛ "Света Екатерина" в интервю за News24sofia.eu. 

“Движението е от полза и за понижаване на телесното тегло на хората, което само по себе си е рисков фактор за различни сърдечносъдови заболявания, диабет и други. Следователно физическата активност значително подобрява цялостното здраве на хората. Движението е полезно за подобряването функцията на ставите, но също така може да подпомогне за подобряване на костната плътност и да намали риска от кървене в ставите”, казва още специалистът. 

“При по-рисковите пациенти, засегнати от хемофилия, се препоръчват различните упражнения и тренировки да се извършват с особено внимание и под непрестанен контрол, който да предотврати неочаквано кървене. Засегнатите от хемофилия пациенти трябва да бъдат насърчавани от ранна детска възраст да практикуват активно различни спортни дейности. 

Физическата активност е метод на превенция на различни заболявания, в това число и за пациентите с хемофилия, за които позитивите от укрепване на мускулно-скелетната система са изключително важни”, подчертава Геновева Генова.

„Физикална терапия и рехабилитация може да се назначи допълнително при пациенти с тежко засягане на ставите с цел подобряване на двигателната активност, циркулацията, лимфообращението и намалява риска от развитие на анкилоза и други усложнения”, допълни специалистът. 

В зависимост от тежестта на заболяването пациентите с хемофилия са изправени пред някои трудности в обичайното ежедневие и следва да предприемат своевременно мерки за цялостно подобряване на здравословното състояние.  

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве