Стефан и Чили – сред най-добрите отбори в света

Българският отбор след страхотното представяне в Италия.

Първенството за белгийски овчарки събра елита в Италия

Трибуните на крака за осемгодишната ни белгийската овчарка, която стана третото най-силно женско куче

Предстоят им още състезания

Талантливият български отбор - Стефан Гелимачев и неговата изключителна 8-годишна малиноа Чили, донесоха огромен успех за страната ни на Световното първенство за белгийски овчарки в Италия. Двамата спечелиха трето място в най-важната дисциплина от направлението IGP - „Защита“, разказа пред „Труд news” Стефан, който е един от най-добрите треньори на кучета в България, както и служител на реда на летище София.

Форумът е под шапката на Световната федерация за белгийски овчарки – FMBB и се провежда всяка година в различни страни. Състезанието е и в различни направления (различни спортове с кучета), като безспорно най-популярният и най-атрактивният е IGP, след него Mondioring, bikejoring, canicross, agility, obedience, herding, rescue dog, show dog.

„Всички тези спортове вървят едновременно, пръснати на отделни полигони в голям спортен комплекс. На цялото състезание участват над 600 кучета от четирите разновидности на породата белгийска овчарка - малиноа, тервюрен, грьонедал, лакиноа. Това е най-големият форум за различни спортове на едно място за една порода в света. Атмосферата и еуфорията от всичко това е неописуема, трябва да се изживее на живо“, разказа Стефан.

„С Чили се постигнахме невероятен успех за България, направихме супер силно представяне на дисциплина „Защита“. Чили е третото най-силно женско куче в света и общо на 13 място от всички 142, което е страхотен резултат за нас, защото спрямо другите състезатели, които тренират с най-добрите фигуранти в света на специално оборудвани, закрити и открити полигони, с най-добрата екипировка и големи екипи, ние бяхме на тяхното ниво. Тренираме в България, нямаме техните полигони и екипировка, благодарение на подкрепата и помощта на моето семейство Стефани и Надежда, моите приятели Александър Иванов, Ангелина Конзова, Галина Конзова и целия ни екип ни от клуб „Работни кучета – България“, сформиран от скоро и повечето хора са много малко опит имаме този успех“, уточни той.

Тренировките им с Чили са един път в седмицата на различни места в България, като се събират по 7-8-10 човека, които за последните тренировки преди състезанието са изцяло организирани само за този отбор.

8-годишната Чили стана третата най-добра женска в най-важната дисциплина IGP.

„На другите две дисциплини също се представихме подобаващо. На дисциплина „Следа" имаме 85 точки от 100, което също е много добър резултат за световно, а също и предвид лошия и сложен терен, на тази дисциплина аз допуснах грешка, заради която ни взеха около 7-8 точки. Не подходих правилно в началото, като не успях на време да прекарам следовия повод между задните крака на кучето, така че да имам по-добър контрол и да владея скоростта на Чили. Тя усети, че не държа стабилно повода и на старта тръгна с по-голяма скорост, а също и на завоите увеличаваше скоростта, а тя трябва да се движи със едно темпо по цялото трасе. Всяка смяна на темпото е грешка“, разказа Стефан.

„В дисциплина „Послушание" направихме супер красиво и невероятно представяне, докато изпълнявахме различните упражнения, хората от трибуната се изправяха на крака и въздишаха по нас, беше страхотно. Там Чили допусна грешка, която никой не е очаквал - изпусна апортировъчната гира, но това е рискът на живото представяне, но въпреки това представянето ни беше невероятно“, каза още той.

Чили и дъщерята на Стефан – Надежда, са неразделни.

На двамата с Чили им предстоят още състезания този сезон, на които да покажат за какво работят в последните 8 години, откакто Стефан подготвя белгийската си овчарка. 

Спортът IGP в детайли

Триатлонът за охранителни кучета – следа, защита, послушание

Красивото представяне на Чили вдигна публиката в Италия на крака.

IGP е спорт и работно развъдно изпитание за работни охранителни кучета, като кучетата работят в 3 направления (триатлон), разказа пред „Труд news” Стефан Гелимачев. Ето и подробностите от един от най-добрите треньори на кучета у нас:

1. Следа - следата се пуска от друг човек с дължина 500 крачки 5 пет прави завоя и 3 предмета, като кучето трябва прецизно да работи и да обдуши всяка стъпка с едно и също темпо и да отбележи предметите.

2. Послушание - в тази дисциплина кучето и водача трябва да покажат основно хармония в отношенията им. 

3. Защита - в тази дисциплина кучето трябва да има контрол и в същото време да покаже доминантност, сила, увереност и самочувствие.

Дисциплина А - „Следа". Следата дава информация за доброто обоняние и възможността за поддържане на висок фокус в момент на мозъчна активност. Реално кучето трябва да отсее между всички миризми тази, която трасьорът е поставил, като прецизно я обдуши, буквално рисувайки я с носа, поддържане на висок фокус в момент на мозъчна активност. „Следата“ е целенасочено, съсредоточено , прецизно обдушване на всяка една поставена стъпка от трасьора, с разстояние около 500 метра, откриване и маркиране на поставените предмети. Оценява се интензитета, равномерността на проследяването, точност и прецизност.

Естествено всяко куче има свое темпо на проследяване, с което водача се съобразява, подготвяйки го. Отстрани изглежда много лесно, особено знаейки какво добро обоняние имат кучетата. Това, което малцина знаят и разбират е, че спортната следа изисква много концентрация за нужната прецизност по обдушването. Това натоварва кучето и освен добър нос е нужна отлична мотивация създадена в подготовката.

Дисциплина B - „Послушание“. Тази дисциплина дава информация както за кучето, така и за водача му. Да си представим везна, която трябва да е перфектно балансирана. Ето това е тандема човек-куче. В тази дисциплина без съвършена концентрация и фокусиране както на човека, така и на кучето, няма успех. Тук обаче има една изключително важна забележка и тя е, че успехът на терена не би могъл да се случи без добре структурираните начин на живот, отношения и тренировки извън терена. В представянето се вижда една малка част, но всъщност зад нея стои всичко, което имаме като отношение и нагласа към кучето. И тук няма как да не споменем инстинктите и използването им в обучителни игри. Играта е живот, играта подготвя всяко едно куче за живота. Това правим и ние с кучетата, играейки, ги обучаваме. Във всеки един момент на терена кучето трябва да излъчва готовност и желание, без следа от потиснатост или принуда. Доброто представяне на състезание прилича на съвършен танц, изпълняван от двама партньори.

Дисциплина С - „Защита“. Това е най-важната дисциплина в нашия спорт. Тя дава най- много информация за вродените качества на кучето. Качества, върху които е базирано развъждането на работните линии кучета. Каква е целта на работата по защита - използване, насочване, удовлетворяване на вродените инстинкти и последващ контрол над тях. Има определен баланс в драйв и контрол, който ако не бъде спазен, се получава нервно, нестабилно куче или другата крайност- неуверено, нерешително. Нашият начин на работа е балансиран, не води до конфликтност и естествено е строго индивидуален за всяко куче. Това, което ние правим, е да стимулираме чрез игри вродените инстинкти - преследващ и борбен, като умело надграждаме и изграждаме доверие чрез задоволяване и контрол над същите. Ние не работим защита, базирана на защитна реакция на кучето. Първо, защото това означава, че кучето се провокира да се защити и агресира, за да спре дадена преса - физическа и психическа, второ, защото така провокирано куче става опасно за обществото.

Чили във вихъра в дисциплината „Защита“.

Стефан Гелимачев пред „Труд news”: Повече от 20 години професионално обучавам кучета

- Как ставаш толкова добър в обучението на кучета, Стефане? Кога разбра, че това е призванието ти?
- Роден и израснал в Крумовград, от хлапе съм винаги с кучета. Занимавам се професионално с обучение на кучета от 2001 г. Бил съм водач на стражеви и следови служебни кучета в казармата на границата с Гърция. Минал съм през различни служби и подразделения като полицай в МВР за 21 години, от зелена граница до летище София, през Гранична полиция – РДГП-Смолян, ГПУ-Крумовград със следово куче на границата с Гърция, Охранителна полиция, Конна полиция. Бил съм водач на патрулно, следово, охранително, състезателно, одорологическо (криминална лаборатория) куче в ОДМВР- Стара Загора, сега съм водач на специализирано полицейско куче за откриване и обозначаване на взривни вещества на летище София.

- Кои са другите направления, в които развиваш работните качества на кучетата?
- Ловувам и обучавам ловни кучета в различни направления – ловуващи със стойка, апортьори, работа във вода, на поле, кръвоследна работа, работа с подземници, изпитания за вродени качества, изпити за допускане в разплод. Правя курсове със стопани и кучетата им за проблемно поведение, общо послушание, социализация, правилна комуникация, подготовка за спорт с кучета за различни киноложки мероприятия. Завършил съм множество курсове, школи и семинари за обучение на кучета в най-различни направления, както съм покрил изпити и състезания във всяко едно направление, в което работя.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл