Павлина Павлова и историческия наратив

В Българския културен център се състоя представяне на 12 романа на Павлина Павлова, издадени през последните 10 години.

Техните сюжети се фокусират върху историческа тема или върху важни фигури от българската история. Събитието се водеше от Анжела Димчева, а подробен анализ на част от романите направи литературният изследовател д-р Георги Цанков.

В началото на събитието Боян Ангелов – председател на СБП – прочете поздравителен адрес до Павлина Павлова по повод нейна годишнина, като отбеляза, че всеки исторически сюжет е предизвикателство, когато става дума за преразказване на минало събитие от съвременни позиции: „Вие обаче притежавате таланта не просто да обрисувате една отдалечена епоха с необходимата фактология, но да погледнете отвътре в историческия персонаж и да  изградите автентичния му дух. Затова романите Ви за Спартак, Петър Дънов, Самуил, Боян Мага, Климент Охридски и Вазовия род са така завладяващи и се четат на един дъх“. 

Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина присъди Първа награда за поезия на Павлина Павлова, а и от Лигата на българските писатели в САЩ и по света отправиха дистанционно поздравления. 

Обобщавайки и едновременно с това детайлизирайки сюжетите, образите и идейните послания, Георги Цанков отбеляза, че нейните книги са подплътени от философска канава, с една особена мистика. „Тя често пише от първо лице, което е трудно. Писателката проследява философията на Дънов и доказва, че българите не са свързани с догмите на църквата, а са движени от духа, който идва от древните богове през Орфей и води до нашето съвремие. До Дънов тя нарежда някои от титаните на българската култура: Владимир Димитров-Майстора, Борис Георгиев, Васил Иванов, Мара Белчева, Николай Райнов и др.“.

В емоционалното си слово издателят Димитър Томов (изд. „Български бестселър“) подчерта, че двамата с Павлина са родени в гр. Павликени, а този град е дал много видни имена на българската култура – Никола Гюзелев, Факира Мити и др.: „Няма друг съвременен писател, който да олицетворява представата за професионален писател. Тя направи от писането професия: до която и идея да се докосне, тя работи изключително добросъвестно – от сутрин до вечер. Не мога да си представя откъде извира тази нейна енергия... Това е моята представа за книжовник от времето на Климент Охридски! Тези книги трябва да бъда преведени на основните европейски езици“.

В авторския  прочит публиката чу откъс от най-новия роман на Павлина Павлова „Тервел – Спасителят на Европа“, който е под печат. Впечатленията си от романовото творчество на Павлова сподели литературният критик Пенчо Чернаев, както и певецът Володя Стоянов-Войводата, който отскоро е неин почитател и беше дошъл специално да се запознаят.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Култура