Кметове след потопа в Карловско пред “Труд”: Ужас и кал души наводнените села

Снимки: Пловдив пресс
Домът на Рангел Керин в село Трилистник, община Марица е един от стотиците сериозно пострадали при пороите. Дига на река Стряма се е скъсала при село Калековец, което е причинило потопа в селото.

Страшно е, няма ток и вода, казват местните

Описването на щетите ще се забави

Ужас е задушил бедстващите села в Карловско вече трети ден. Местните се подготвят за поредна трудна нощ, а място е страшно - в тонове кал, наноси, дървета са затънали къщите на хората и пътищата. Ток има само на места, а водоснабдяването няма да се възстанови скоро. Това разказаха пред “Труд” кметовете на Слатина и Богдан.

Безсънни са нощите след наводненията в пострадалите населени места. Хората се молят само да не вали, чакат помощ и се опитват да разчистват огромните наноси, които водата е докарала. Не помнят да е било толкова страшно някога.
Над 100 военнослужещи от Сухопътните войски и 50 от Военновъздушните сили бяха изпратени да помагат община Карлово, пристигнали са и много доброволци, като кметовете казват, че в понеделник чакат още подкрепления. Вече има тежка техника, която ще помага за разчистването.

Но всичко става много бавно и ще отнеме време, а кога ще може да се започне с описването на щетите не е ясно, казват местните.

“Ужас е с една дума. Помощ има, но е страшно. Две безсънни нощи бяха, тази ще е трета. Ток има само в една част от селото. Доброволци има, достатъчно хора се отзоваха, предполагам, че ще дойдат и още утре. Всички хора са изведени, няма застрашени. Пристигна тежка техника. Времето е лошо”, разказа пред “Труд” кметът на село Богдан Христо Иванов. През целия ден той е бил на терен, за да помага да бъдат координирани действията по разчистването. Но гледките остават апокалиптични след оттеглянето на водата.

Над 200 са наводнените къщи в шестте бедстващи села в Карловско, а справянето с пораженията ще отнеме около 2 месеца, каза пред Пловдив Пресс кметът на общината Емил Кабаиванов.  Снимки: Пловдив пресс

В Слатина усилията вчера бяха насочени към това първо да се върне река в коритото, защото при следващ дъжд може да има още по-големи последствия, каза пред “Труд” кметът Петър Делков.

“Имаме помощ от вчера (б. а. събота). Имаше хора, които бяха изведени, имаше такива, които не искаха да напуснат домовете си. Ток има в половината село, опитват се в другата част да свържат, където може. Вода няма. Имаме доброволци, има и военни на линия. Тук само се надяваме да не вали, дано и така продължава. Разчистването ще ни отнеме много време - първо трябва дървесината, която е паднала, да се разчисти. Има много наноси, пясък. Има само един път към селото, от другата страна мостът е паднал. С кола е трудно да се мине, трябва с проходим автомобил. Безсънни нощи имахме. Направо е ужас, вече трето денонощие е така”, разказа той.

В Каравелово също днес пристигна тежка техника, за да помогне за разчистването. Кметът на селото Славка Червенкова каза, че е започнало рязане на паднали дървета по улиците, за да може да се преминава по тях и да започне възстановяване на електрозахранването. “Трети ден хората са без ток и вода”, припомни тя.

Днес продължава и снабдяването с храна и вода на хората в откъснатите части на пострадалите села.

Над 100 са евакуираните хора, 20 от тях - с хеликоптер 

МВР проверява за незаконна сеч в Карловско

МВР започна проверка на твърдения на местни хора, че незаконно изсечени гори в Карловско са станали причина за наводненията по поречието на река Стряма. Това стана ясно от изказване на вътрешния министър Иван Демерджиев.

Полицейските действия подпомагат разследването, което Пловдивска окръжна прокуратура възложи на екип от Националната следствена служба (НСлС) още в първите часове на бедствието. Изяснява се още какво е било състоянието на двете скъсани диги по поречието на Стряма, налице ли е затлачване на корита и дерета на притоците. Целта e да се установи дали водната стихия е предизвиканa само от обилните валежи, или и от човешка небрежност, действия или бездействия на отговорни длъжностни лица в засегнатите общини или в Пловдивска област.

В петък и събота са приети над 150 сигнала на тел. 112 и в местните полицейски управления в Карловско за наводнени къщи и стопански постройки, обобщиха от МВР. Евакуирани са над 100 души, като 20 от тях с помощта на хеликоптер. Както писа “Труд”, това стана възможно в петък следобед, когато дъждът спря и вятърът утихна. Военни, полицаи и пожарникари са доставили големи количества питейна вода и храна на жителите, които са останали по домовете си.

232 свлачища застрашават Великотърновска област

Властите следят непрекъснато Янтра в три точки

При влошаване на времето се следи непрекъснато нивото на река Янтра.

Веселина Ангелова
ТРУД, Велико Търново

Общо 232 свлачища са регистрирани на територията на област Велико Търново. 64 от невралгичните обекти са периодично активни и засягат части от регулацията на общо 29 селища. От тях, най-голям брой са в Свищов - 9, във Велико Търново са 7, а в златаришкото село Калайджии са 6. В останалите 26 селища от областта има по 3 периодично активни свлачища.

На второ място по опасност са регистрираните свлачища, които са в състояние на потенциални. В обхвата на регулацията на селищата от Великотърновска област “дремят” 39 такива срутища.

“За възникване на активност при тези критични обекти, е необходимо специфично съчетание на природни фактори и човешка дейност. Активизирането им е съпътстващ процес в резултат на други бедствия като земетресения, наводнения и др.”, обясняват експерти от Велико Търново.

Властите осъществяват и непрекъснат контрол на реките в региона. За наблюдение нивата на реките Националният инситут по метрология и хидрология /НИМХ/ има изградени измервателни пунктове. Такава автоматична станция следи за нивото на р. Янтра при въжения мост в квартал “Чолаковци” в старата столица. Там има рейка до 8,00 м за наблюдение, а критичната кота е 6,00 м. Под контрол е р. Янтра при с. Каранци, община Полски Тръмбеш, р. Белица при въжен мост в с. Въглевци, където критична кота 3,60 м. Наблюдава се р. Голяма река в Стражица с критична кота 4,5 м., както и р. Джулюнска в рамките на село Джулюница с критична кота 5.00 м.

Община Велико Търново е изградила система за мониторинг в реално време на Янтра, която подава информация на всеки час в три точки - квартал “Чолаковци”- Велико Търново, в град Килифарево и с. Пушево.

Над Струма

В Благоевград още чакат нов мост за шест села

Общо 53 души бяха евакуирани

Според кмета на Благоевград Илко Стоянов тромавите процедури за строеж трябва да се променят. Още една година хората ще чакат за новото съоръжение.

Светлана Василева,
ТРУД, Благоевград

Мост над река Струма, който свързва 6 села и промишлената зона с Благоевград, бе подкопан и компрометиран при порой, станал декември месец миналата година.

Мина държавна комисия, оцени го като опасен и го затвори. Заяви се, че ще се строи нов и като се почна една процедура, та до ден днешен резултат за хората-нов мост няма. Потокът от пътуващи се пренасочи пред заобиколно трасе, което удължава с 10 км. пътя.

Чакането изнерви населението и хората от селата Мощанец, Покровник, Падеж, Лешко, Габрово и Дебочица излязоха на протест през месец май. Блокираха кръговите кръстовища на входа към Благоевград и изхода към София и към границата със Северна Македония, както и АМ “Струма”. Държавата отпусна 7 257 600 лв. без ДДС за изграждане на ново съоръжение, а пред протестиращите експерти обясняваха, че процедурата изисква време.

Тиня потече от чешмите в Добрич

От РЗИ-Добрич съобщиха, че отмяна на ограничението за ползване на питейната вода може да се очаква на 7 септември.

Даниела Фархи
ТРУД, Варна

Пороят, който се изсипа над Добрич и околните села, доведе до замърсяване на водата. Част от сондажите, чрез които населението се снабдява с питейна течност, са били залети и помпите са всмукали кал, която потече от чешмите на хората. След множество сигнали от РЗИ препоръчаха на потребителите да ползват бутилирана вода за питейно-битови нужди. От инспекцията уточниха, че отмяна на ограничението може да се очаква на 7 септември, когато ще бъдат готови резултатите от взетите проби на водата от мрежата.

Щетите от бедствието, което засегна и селата Бранище, Богдан и Стефаново, тепърва ще се уточняват. Наводнени са над 40 имота. 53 души са били евакуирани, сред тях и 30 работници от автобус, оказал се на пътя на приливната вълна.

Пораженията от нея бяха заснети от пожарната с дрон, закупен от Община Добричка по трансграничен проект. Чрез него него спасителните екипи бяха оборудвани и с нови помпи за отводняване.

Няма пострадали хора, коли бяха повлечени от водата

Проливен дъжд стресна Цар Калоян

Проливният дъжд отнесе автомобили в Цар Калоян, но за щастие този път няма загинали хора.

ТРУД, Разград

Над 38 литра за половин час дъжд наводниха Цар Калоян, припомняйки ужаса на местните хора от август 2007 г., когато двуметрова вълна помете града. Тогава загинаха 8 души, между които и дете. Над 50 къщи бяха разрушени, други станаха необитаеми. За щастие сега наводнението не взе жертви. Три коли се оказаха повлечени от водата, която придойде откъм Ветово, минавайки през ниви и стърнища. Повлякла е и камари боклуци от нерегламентирани сметища. Точно те са запушили коритото на реката под моста, съобщиха от областната управа в Разград.

Наводнени са дворове и три избени помещения. Четири други коли, освен повлечените от въртопа, са били залети с вода и наноси. От противопожарната служба са оказали помощ за преместване на трудноподвижна жена на втория етаж на къщата є, като превантивна мярка.

“Ситуацията в Цар Калоян вече се нормализира и хората нямат основания да се тревожат”. Това съобщиха още на следващия ден от областната управа в Разград, след като още вечерта след пороя багери започнаха да отпушват тапата под моста. Чистят се и наносите, затлачили някои от улиците. Извадени са повлечените коли.

В понеделник започва оглед на нанесените щети. Ще продължи и разчистването на улиците, които са покрити с кал.
И в село Карамихал, община Самуил е имало наводнени дворове и мазета, допълват информацията за стихията от противопожарната служба.

Ураган уплаши туристите на юг

Плувец изчезна в бурното море, друг се удави

Туристи по Южното Черноморие не мигнали цяла нощ заради зловещата буря.

Мария Кехайова
ТРУД, Бургас

В Бургаско страховита буря с гръмотевици се разрази късно вечерта срещу събота. Много страшно е било за туристите по курортните комплекси на юг от Созопол. Местни хора коментираха, че някои дори са си тръгнали още на следващия ден, уплашени от силното вълнение и грохота на бурното море.

“Бях на терасата. Изведнъж, само за няколко минути, вятърът стана много силен, след още няколко минути- връхлетя истински ураган. Извиках на семейството ми веднага да затворят всички врати и прозорци и се прибрахме в стаята на хотела. Гръмотевиците отекваха адски страшно, защото тук не е голям град и по принцип е тихо. Ураганът идваше откъм морето, а за грохота на вълните- да не говорим”, разказа летовничка пред “Труд”.

Повечето туристи по Южното Черноморие не мигнали цяла нощ. Сред тях и здрави и корави мъже, които били сащисани от зловещата буря.

За съжаление, ураганът и променящото се за минути море, взе две жертви.

На къмпинг “Смокиня”, до комплекс “Созополис” изчезнали Дмитрий Чебан и 18 годишния му племенник - Данила.

Двамата са влезли да се къпят, но фаталното било, че взели решение да плуват. Морето, което се променя внезапно, ги погълнало.

Тялото на младежа бе изхвърлено на брега - край хотел “Лилия” в Созопол, до момента другият мъж не е открит. Операцията по издирването им е започнала след подаване на сигнал за изчезването от съпругата на Дмитрий, но е била прекратена, защото и водолазите, и катерите на гранична, не можели да действат нормално сред огромните вълни.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България