“Реал“ никога не умира

Царят на футбола! Непобедимият и безсмъртният! Това е „Реал“ (Мадрид)!
Поредното доказателство само през 2024 година беше първият полуфинал срещу „Байерн“ на „Алианц Арена“. Когато по всичко изглеждаше, че „Балетът“ ще загуби с 1:2, стигна до 2:2. Изостана в резултата и в осминафинала срещу „Лайпциг“. И в четвъртфинала срещу „Манчестър Сити“. Котка с девет живота? Не – футболно тиранозавър, който дори ранен никога не пада.
“Реал“ е в серия от 11 поредни мача без загуба в Шампионската лига – 7 победи и четири равенства. По-дълга е била само до май 2017 г. - 10 успеха и пет ремита.
Последният шанс за титла на „Байерн“ през сезона все пак още е жив. Неведнъж баварците са излизали като победители на „Сантяго Бернабеу“. Следващата сряда ни очаква може би най-голямата класика в европейския футбол. Нетипично за „Байерн“, отборът подари и двата гола на безсмъртния „Реал“. И двата пъти вина носи кореецът Ким Мин Джае. Особено при втория, когато направи дузпа и даде шанс на Винисуис да отбележи за втори път. Бразилецът вкарва 2 пъти в един мач за 13-и път през сезона във всички турнири. От старт на сезон 2021/22 звездата на „Реал“ е участвал в 30 попадения в Шампионската лига – с две повече от Килиън Мбапе (ПСЖ).
„Особено при дузпата за „Реал“ бяхме петима на двама и Ким нямаше нужда да бъде толкова агресивен“, разкритикува го треньорът Томас Тухел.
Английският национал Джуд Белингам изигра своя мач №32 в турнира. Единствено Сеск Фабрегас има повече срещи, преди да е навършил 21 години – 32.
Европейското „Ел Класико“ даде и други славни рекорди. Хари Кейн вкара направи 2:1 от дузпа и е единственият англичанин с участие в 11 гола в един сезон в историята на Шампионската лига. Централният нападател отказа да критикува съдията, че не му даде дузпа. „Футболът е контактен спорт, така е преценил и няма смисъл да се връщаме назад“, каза Кейн след двубоя.
Томас Мюлер, известен като Мистър „Байерн“, вече има 150 мача в Шампионската лига за баварците. Така той се изравни със славния вратар Икер Касияс, който изигра толкова за „Реал“, преди да премине в „Порто“. За един тим повече има само Хави („Барселона“). Мюлер има шанс да го изравни още другата седмица. А ако „Байерн“ стигне финал, вероятно ще бъде и вечен рекордьор.
Изигралият страхотен мач Тони Кроос видимо се ядоса на треньора Карло Анчелоти, че го смени четвърт час преди края. Именно завърналият се в Бундестима ветеран даде гениалния пас за първия гол на Винисиус. „При 2:2 на почивката щях да съм определено ядосан – каза Кроос, който спечели първата си Шампионска лига с „Байерн“ през 2013 година. - При развоя до края съм повече от доволен. Сигурен съм, че ще сме на финал.“
Големият мач имаше и български привкус. В ложата на „Алианц Арена“ седна Михаил Касабов, който е член на Общото събрание на „Байерн“. Бившият президент на БФС е сред най-тачените българи сред висшите ръководства на големите клубове, ФИФА и УЕФА. Дълго време Касабов разговаря с Емилио Бутрагеньо, легендата на „Реал“, който представлява клуба в почти всички международни изяви и жребии.