Не мина блъфът с детската болница (обзор)

Никой от служебните министри не е задал въпрос по точката за болници “Мама и аз” на заседанието на 30 април и предложението е прието набързо, показва публикуваната стенограма.

Общественият съвет настоява да се публикува документацията на “Мама и аз”

През 2021 г. здравното министерство отказа на “Търговска лига” да строи “Сърце и мозък” в Казичене с 550 легла, не била необходима

Няма откъде да вземе кадри

Че частната детска болница е опаковка на проваления грандомански проект за строителство на многопрофилно лечебно заведение край Казичeне, смятат медици и общественици. Като аргумент те изтъкват факта, че още преди да излезе официалното решение на служебния кабинет за отмяна на разрешението за строителство от “Търговска лига” пуснаха позиция, че се отказват от педиатричното отделение. От компанията оповестиха, че във въпросното отделение са предвидени едва 40 легла от общо 413. Казаха и че са готови да се откажат от наименованието на болницата “Мама и аз”.

Според лекари това означава, че основната цел на “Търговска лига” е да направи болница предимно с отделения, със скъпоструващи клинични пътеки. Припомнено бе, че през 2021 г. компанията получи отказ от здравното министерство да строи болница “Сърце и мозък” в Казичене с 550 легла с мотив, че в София има прекалено много болници, а заетостта на леглата е под 50%. “Търговска лига” прехвърли спора в Административния съд, но още няма решение по темата.

На сайта на Министерски съвет бе публикувана стенограма от заседанието на 30 април, на което здравният министър Галя Кондева представя резюме на документацията. Прави впечатление, че никой от служебното правителство няма въпроси или възражения и точката е приета без каквито и да е обструкции.

Ден по-късно след призив от Обществения съвет за строителство на Национална детска болница, от политици и медици Главчев отмени решението на МС.

Днес от Обществения съвет, в който влизат юристи, общественици и едни от най-добрите ни специалисти в областта на педиатрията проф. Иван Литвиненко, проф. Анна Кънева, доц. Боряна Аврамова, д-р Благомир Здравков и др. поискаха да бъде публикувана цялата документация на болницата “Мама и аз”.

Няма място за две детски болници - нито има толкова пациенти, нито лекари. Големият проблем е не дали има сграда, а как е организирано лечението. То не е концентирано на едно място. Това мнение изрази бившият здравен министър д-р Стефан Константинов в ефира на Нова телевизия.

Той е категоричен, че София няма нужда от повече болници и че това ще има негативен резултат. “Ежедневно виждам пациенти, на които се предлагат ненужни и безсмислени операции, за да се източва касата и да се вземат парите на пациентите”, каза Константинов.

Проф. Иван Литвиненко обясни, че изграждането на частна детска болница не е вариант и посочи причините.”Първо, такава болница няма откъде да вземе кадри. Аз не бих отишъл там по ред съображения. Кадри се изграждат много трудно и тук говорим за високоспециализирана дейност, за трето ниво, последното, с най-добрите специалисти, с компетенции, които позволяват решаване на най-трудните казуси. В нашата болница са няколко центъра за лечение на редки болести, ситуирани с нашите кадри, които трябва да дадат експертна оценка и да защитят едно лечение, което струва милиони и това да мине през фонд, каса и т. н. Аз се питам кой би го правил, ако не сме ние. Много е трудно, това не става за ден-два”, заяви проф. Литвиненко.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве